Błąd w BMW „Awaria Napędu. Udaj się do serwisu” – co to oznacza i jak to naprawić?

Komunikat „Awaria Napędu” w autach BMW oznacza poważną usterkę jednego lub wielu komponentów układu napędowego. Auto może przejść w tryb awaryjny z ograniczoną prędkością jazdy. Nie można tego bagatelizować. Dowiedz się więcej o przyczynach i naprawie.

Kontrolka silnika BMW | BMW 3 G20 | Matti Blume, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W jakich modelach BMW może pojawić się komunikat „Awaria Napędu”?

Ten komunikat dotyczy wszystkich modeli BMW z serii F i G, a także ostatnich modeli z serii E60 i E65.

Co jest powodem pojawienia się błędu „Awaria Napędu. Udaj się do serwisu” w BMW?

Wyświetlenie błędu „Awaria Napędu – udaj się do serwisu” jest zbieżne z podświetleniem kontrolki silnika i oznacza problem związany z układem napędowym pojazdu. Zazwyczaj pojawienie się tego komunikatu oznacza przejście napędu w tryb awaryjny, czyli ograniczenie mocy i prędkości pojazdu. Zarówno komunikat o awarii, jak i kontrolka silnika mogą oznaczać różne rodzaje usterek. W każdym przypadku konieczna jest pełna diagnostyka pojazdu.

Najczęstszą usterką wywołującą ten komunikat w modelach wyposażonych w silniki diesla jest niesprawność układu recyrkulacji spalin EGR. Uszkodzony lub zabrudzony zawór nie spełnia swojej funkcji i do układu dolotowego silnika dostaje się zbyt dużo, lub zbyt mało spalin. To w następstwie powoduje dużą emisję zanieczyszczeń przez układ wydechowy.

Inną przyczyną wywołującą powyższy komunikat może być problem z przeniesieniem napędu. W modelach wyposażonych w układ xDrive może to być sygnał o występujących problemach z pracą skrzynki VTG, która łączy przednią oś z układem napędowym.

Niezależnie od opisanych powyżej przypadków możemy mieć do czynienia z problemami silnikowymi:

  • awarią układu paliwowego,
  • problemy z układem zapłonowym,
  • usterki układu rozrządu.
  • niewłaściwe sterowania silnikiem.

Powyżej opisane przypadki oznaczają, że wymagana jest wizyta w serwisie i przeprowadzenia pełnej diagnostyki pojazdu.

BMW 3 F30
BMW 3 F30 | © M 93 / Wikimedia Commons

Czy dalsza eksploatacja pojazdu z widocznym błędem „Awaria Napędu” jest bezpieczna?

Żaden komunikat ostrzegawczy nie powinien być ignorowany przez kierowcę. Zalecamy podjęcie działań w celu zdiagnozowania i usunięcia problemu. Warto pamiętać, że dalsza jazda jest możliwa, ale tryb awaryjny będzie ograniczał maksymalną prędkość jazdy.

Czy wystarczy skasować błąd w komputerze pokładowym BMW, żeby usunąć ten komunikat?

W większości przypadków nie wystarczy samo skasowanie błędu. Bez wymiany uszkodzonych elementów jak na przykład zaworu EGR, nie jest możliwe skasowanie błędu. Jednakże po wykonaniu pełnej diagnostyki można określić zakres i czas wykonania niezbędnych napraw.

Błąd Awaria Napędu BMW
Błąd Awaria Napędu w BMW | Archiwum BM Cars

Jak poprawnie należy naprawić napęd w BMW?

Po wykonanej diagnostyce pojazdu i określeniu uszkodzonych elementów konieczna jest ich wymiana. W wielu przypadkach po wymianie komponentów wymagane jest również skasowanie zapisanych adaptacji. Następnie trzeba zapisać nowe adaptacje w celu poprawnej pracy całego układu.

Powiązane artykuły

BMW 5 E60
BMW M5 E60 | Alexandre Prévot via Flickr (CC BY-SA 2.0)

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.