Wadliwy EGR w BMW – jak sprawdzić, czy zagraża mi pożar?

Czym jest EGR i na czym polega fabryczna usterka tego elementu?

EGR – ang. „Exhaust Gas Recirculation” to system recyrkulacji spalin. Jest to układ, za pomocą którego część spalin wydostających się z silnika jest ponownie kierowana do układu dolotowego i spalana razem z czystym powietrzem.

Dzięki zastosowaniu tego układu udało się w silnikach Diesla znacząco obniżyć ilość szkodliwych składników wydostających się z układu wydechowego. W nowych modelach BMW zawór EGR i spaliny są chłodzone za pomocą dodatkowej chłodnicy zasilanej płynem chłodzącym.

Nieszczelność w układzie chłodzenia powoduje przedostawanie się płynu chłodzącego (mieszanki glikolu z wodą) do chłodnicy spalin i w ekstremalnych warunkach, w kontakcie z gorącymi gazami wydechowymi może dojść do zapłonu.

wadliwy EGR w BMW
Silnik BMW B47 widoczna chłodnica i EGR

Jakich modeli i jakich roczników dotyczy ta usterka?

Usterka w układzie EGR dotyczy głównie modeli linii F10 i F11 z silnikami Diesla o pojemności 2,0 i 3,0 litra z roczników 2010-2017, choć może dotyczyć również innych modeli wyposażonych w silniki Diesla. Oficjalna Akcja Techniczna ogłoszona w BMW dotyczy konkretnych pojazdów identyfikowanych po numerze VIN.

Czy grozi mi pożar, jeśli w moim znajduje się wadliwy EGR?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli w Twoim samochodzie w trakcie pracy silnika czuć zapach spalenizny lub ubywa płynu chłodzącego w znacznym stopniu, to jest sygnał do natychmiastowego sprawdzenia układu chłodzenia i układu EGR.

wadliwy EGR w BMW
BMW 535i (F10) | By S 400 HYBRID [CC], from Wikimedia Commons

Jakie objawy mogą sugerować problem z EGR?

Najczęściej spotykanym objawem jest ubywanie płynu chłodzącego i pojawiający się często komunikat o zbyt niskim jego poziomie. Dodatkowo może się pojawiać zapach spalenizny w kabinie pojazdu.

Jak na podstawie historii pojazdu określić, czy problem z EGR może występować?

Omawiana przez nas wada nie jest związana z historią eksploatacji pojazdu. Usterka może się pojawiać zarówno w intensywnie eksploatowanych samochodach, jak i tych użytkowanych okazjonalnie.

BMW 530d Touring F11
BMW 530d Touring F11 | nakhon100 / CC BY

Jakie pojazdy są w „grupie ryzyka”?

Ryzyko obejmuje wszystkie BMW z silnikami Diesla o pojemności 2,0 i 3,0 l.

Jak sprawdzić, czy moje BMW posiada wadliwy EGR?

BM Cars jako specjalistyczny serwis BMW ma dostęp do oficjalnej bazy danych, gdzie może sprawdzić każdy samochód po numerze VIN. Baza ta prowadzona jest przez BMW AG i obejmuje wszystkie akcje techniczne.

W naszym sklepie internetowym oferujemy możliwość zakupienia wyciągu z tej bazy. Wygenerowany plik PDF pozwoli na:

  • rzetelne zweryfikowanie, czy w Twoim aucie jest wadliwy EGR,
  • ukazanie wadliwego elementu, w przypadku kupna/sprzedaży auta,
  • ewentualne umówienie naprawy w ASO.

Czy Autoryzowany Serwis BMW naprawi EGR w moim aucie za darmo?

Tak. Ogłoszona przez BMW Akcja Techniczna dotycząca sprawdzenia i ewentualnej wymiany modułów EGR dotyczy wszystkich rynków, na których sprzedawane są pojazdy BMW. Każdy pojazd zgłaszający się do Autoryzowanej Stacji Obsługi powinien być zweryfikowany po numerze VIN, czy objęty jest powyższą Akcją. Wszystkie prace wykonane w ramach Akcji Technicznej opłacane są przez BMW AG.

wadliwy EGR w BMW
Brudny EGR z BMW

Co zrobić, jeśli nie mogę naprawić EGR-u w Autoryzowanym Serwisie BMW?

BM Cars to specjalistyczny serwis BMW na Śląsku. Jesteśmy znanymi w branży ekspertami, którzy otwarcie dzielą się poradami technicznymi. Współpracujemy z BMW Polska w zakresie zakupu oryginalnych części i dostępu do oficjalnych informacji, zaleceń oraz procedur.

Jako niezależny serwis, mamy większą swobodę w publikowaniu naszej ekspertyzy, doborze markowych części oraz naprawie wszystkich BMW. Bez względu na to, czy objęte są one Akcją Techniczną.

wadliwy EGR w BMW
Zespół EGR z chłodnicą w BMW

Jestem za daleko od BM Cars. Co mam zrobić?

Mamy wielu klientów, którzy dojeżdżają do nas z daleka. Wiemy jednak, że nie każdy ma możliwość przyjazdu do naszego oddziału w Katowicach. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, gdzie i przez kogo realizowana jest naprawa, przysługuje Ci gwarancja.

Jeśli Twoim regionie nie ma wartego zaufania serwisu oraz nie możesz przyjechać osobiście, rozważ możliwość transportowania Twojego samochodu na lawecie. W celu ustalenia szczegółów i kosztów prosimy, przejdź na stronę Umów Wizytę.

Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.