Samochody BMW są produkowane w wielu fabrykach rozlokowanych na całym świecie. Duża część ich produkcji odbywa się również w Stanach Zjednoczonych.

Fabryka w mieście Spartanburg w Południowej Karolinie produkuje od lat samochody z serii X oraz Z3 i Z4. Cała produkcja modelu X5 pochodzi z tej właśnie fabryki, skąd dystrybucja oferuje je w salonach BMW na całym świecie. Samochody BMW produkowane są w opcjach dostosowanych do odpowiedniego rynku. Wymogi Unii Europejskiej różnią się od wymogów stosowanych w USA. Dodatkowo w konfigurowaniu pojazdu uwzględniany jest również klimat obszaru, w którym będzie eksploatowany pojazd.

Przykładowo wymogi Australii i obszarów o wysokich temperaturach będą inne od wymogów krajów Skandynawskich i obszarów o bardzo niskich temperaturach.

Poniżej opisujemy detale legalnego przerabiania amerykańskich wersji BMW, by dostosować je do wymogów Unii Europejskiej. Dzięki temu auta z USA mogą być bezpiecznie i komfortowo użytkowane w Polsce i na całym kontynencie europejskim.

przerabianie amerykańskich bmw spartanburg
Centrum wizytacyjne w BMW Spartanburg | By Felix Wong (CC BY-SA 4.0)

Na czym polega przerabianie amerykańskich wersji aut BMW na wersje europejskie?

Samochody produkowane na rynek USA dostosowane są do wymogów homologacyjnych tego rynku. Istotne różnice to głównie oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Amerykańskie światła przednie są symetryczne, w Unii Europejskiej doświetlają pobocze. W USA światła tylne nie zawierają lampy przeciwmgielnej, a w EU jest taki wymóg.

Dodatkowo prędkościomierz musi wskazywać prędkość w km/h. Przeróbka samochodu z rynku amerykańskiego obejmuje zazwyczaj zmianę świateł przednich oraz doposażenie w tylne światło przeciwmgielne.

Prędkościomierze wyposażane są zazwyczaj w podwójny zakres wskazań główny w milach, dodatkowy w kilometrach/godzinę. Nie wymagają one żadnych przeróbek. Oprócz wymagań homologacyjnych istnieją jeszcze różnice związane z zakresem częstotliwości radiowych i obszarem map nawigacyjnych. W tym zakresie przeróbki związane są jedynie z instalacją właściwych map z obszarem EU oraz przeprogramowaniem odbiornika radiowego.

przerabianie amerykańskich bmw prędkościomierz
Prędkościomierz w BMW z podwójnym zakresem wskazań km/h i mph

Czy po przeróbce moje auto uzyska homologację?

Homologacja to procedura sprawdzenia norm technicznych pojazdu przed dopuszczeniem go do sprzedaży lub ruchu drogowego. Producent pojazdu lub importer wprowadzający pojazd do sprzedaży ma obowiązek uzyskania homologacji dla danego typu pojazdu.

W większości przypadków modele BMW produkowane w fabrykach na terenie USA mają poza homologacją amerykańską również homologację europejską. Przed wprowadzeniem ich jednak do eksploatacji wymagają jedynie zmian reflektorów, prędkościomierza, częstotliwości radia i nawigacji.

W przypadku modeli starszych, przed zakupem konkretnego modelu konieczne jest sprawdzenie, czy nie będzie problemów z rejestracją pojazdu na terenie Unii Europejskiej.

Jakie elementy muszą być wymienione, żeby dostosować BMW do europejskich wymogów?

Modele z serii F (X1, X2, X3, X4, X5, X6) oraz nowsze są fabryczne przygotowanie do eksploatacji w Unii Europejskiej. Nie ma potrzeby wymiany podzespołów. Konieczne jest jedynie przestawienie lamp przednich do świecenia asymetrycznego oraz wymiana przełącznika świateł na wersję wyposażoną w wyłącznik tylnych świateł przeciwmgielnych.

przerabianie amerykańskich bmw F16
BMW X6 F16 | EurovisionNim, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Czy każde amerykańskie BMW da się przerobić na wersję europejską?

Taka przeróbka jest możliwa w każdym modelu BMW. W starszych modelach konieczna jest wymiana elementów oświetlenia, w nowszych jedynie zmiana ustawień i oprogramowania.

przerabianie amerykańskich bmw F10
BMW 5 F10 2012 | Pinus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Co muszę wiedzieć przed podjęciem decyzji o przerobieniu amerykańskiego BMW na wersję europejską?

Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu z rynku amerykańskiego najlepiej skonsultować ten zamiar z serwisem BM Cars. Przekazując nam 7 ostatnich znaków numeru VIN, możemy ustalić w dużym zakresie stopień przygotowania pojazdu do eksploatacji na rynku europejskim. Jesteśmy w stanie określić ewentualny zakres przeróbek oraz przeprowadzić analizę opłacalności takiego importu.

W jakim czasie zostanie wykonana przeróbka amerykańskiego BMW w BM Cars?

W większości modeli zakres przeróbek nie wymaga długiego czasu pracy i mieści się w zakresie 1 dnia roboczego.

Czy na przeróbki amerykańskich BMW BM Cars daje gwarancję i co ona obejmuje?

Na wszystkie wykonane prace i nowe części udzielamy 24-miesięcznej gwarancji.

przerabianie amerykańskich bmw Z4
BMW Z4 G29 | Alexander Migl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jakie elementy składają się na koszt przeróbki amerykańskich BMW w BM Cars?

Na koszt przeróbki składają się elementy zależne od modelu i jego wyposażenia, w szczególności:

  • elementy oświetlenia podlegające wymianie (reflektory przednie),
  • włącznik świateł ze światłem tylnym przeciwmgielnym,
  • dodatkowa instalacja elektryczna do tylnych świateł przeciwmgielnych,
  • przeprogramowanie systemu audio na zakres fal radiowych EU,
  • aktualizacja map nawigacyjnych.