Oczyszczanie powietrza napływającego do kabiny samochodu to dla BMW jeden z priorytetów. Od wielu lat koncern z Bawarii stosuje w swoich pojazdach mikrofiltry mające na celu wyłapywanie cząstek pyłów sadzy oraz gazów szkodliwych dla człowieka.

Od jesieni 2020 roku stosowane są również nanofiltry wyłapujące drobnoustroje i alergeny. W pierwszej kolejności montowane są one w modelach samochodów Rolls-Royce. Od 2021 nowa generacja filtrów wprowadzana jest do modeli BMW serii 7 i BMW serii 8, a także X5, X6 i X7.

filtry kabinowe bmw 5
Filtr kabinowy BMW 5 F10

Na czym polega wymiana filtrów kabinowych w autach BMW?

Stosowane już od początku lat 90. przez koncern BMW mikrofiltry podlegają okresowej wymianie. W modelach starszych wyprodukowanych do 2005 roku ich wymiana była prowadzona w trakcie kolejnych serwisów olejowych lub inspekcji. W nowszych modelach z rozbudowanym systemem informacyjnym SI przywołanie do serwisu w celu wymiany mikrofiltra jest oznaczone oddzielną ikoną.

W trakcie wymiany filtra kabinowego demontowane są osłony, wymieniany filtr lub komplet filtrów dla lewego i prawego obiegu powietrza oraz czyszczony zasobnik filtra.

filtry kabinowe bmw wloty powietrza
Charakterystyczne wloty powietrza w BMW tzw. nerki | Photo by form PxHere

Co jaki okres należy wymieniać filtry powietrza w BMW?

Okresową wymianę mikrofiltrów należy przeprowadzać najrzadziej zgodnie z wezwaniami serwisowymi systemu SI. Na rynku polskim ze względu na zanieczyszczenie dróg zalecamy wymianę mikrofiltrów minimum 1 raz do roku lub co 15 000 km.

filtry kabinowe bmw komunikat SI
BMW komunikat SI – mikrofiltr do wymiany

Czym różni się serwis klimatyzacji od serwisu filtrów powietrza kabinowego w BMW?

Serwis klimatyzacji obejmuje swoim z zakresem sprawdzenie systemu klimatyzacji, pomiar ilości czynnika chłodzącego i jego wymianę wraz z wymianą oleju w kompresorze klimatyzacji oraz odkażanie układu klimatyzacji. Natomiast serwis filtrów kabinowych obejmuje ich okresową wymianę wraz z kasowaniem wezwań serwisowych. Wymiana mikrofiltrów powinna być połączona z odkażaniem układu powietrznego.

filtry kabinowe bmw 7
BMW 740Li G11 | Vauxford / CC BY-SA

Jakiego rodzaju filtry powietrza można zamontować w autach BMW? Przed czym one chronią?

W samochodach BMW stosowane są mikrofiltry różnych producentów. Główny podział obejmuje zwykłe filtry i filtry z węglem aktywnym. Dla każdego modelu samochodu BMW dedykowany jest odpowiedni rodzaj i typ filtrów.

Zwykłe filtry kabinowe wyłapują cząstki stałe, pyłki roślin, sadze i kurz.

Filtry węglowe, służą do usuwania, niejednokrotnie bardzo szkodliwych, organicznych zanieczyszczeń gazowych, z którymi inne filtry sobie nie radzą.

Nowej generacji filtry kabinowe z nanowłóknami (tzw. nanofiltry) wyłapują bardzo drobny pył, niektóre drobnoustroje i alergeny.

W BM Cars oferujemy pełną gamę oryginalnych filtrów BMW oraz firmowych zamienników. Wszystkie części zamienne pochodzą ze sprawdzonych źródeł i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości.

filtry kabinowe bmw 5
BMW 5 F10 2012 | Pinus [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Jak samochody BMW oczyszczają powietrze wewnątrz kabiny pasażerskiej?

Oprócz manualnego przełączania w tryb zamkniętego obiegu, auta BMW mogą być wyposażone w automatyczny detektor. Przykładowo, gdy jedziemy za pojazdem, który wypuszcza czarny dym z rury wydechowej, BMW automatycznie włączy zamknięty obieg powietrza w kabinie, by w krótkim czasie wielokrotnie przepuścić powietrze przez filtr.

filtry kabinowe bmw X6
BMW X6 F16 | Vauxford / CC BY-SA

W jakim czasie zostanie wykonany serwis filtrów w BM Cars?

Serwis mikrofiltrów wykonywany jest najczęściej jako jeden z elementów obsługi serwisowej pojazdu. Na życzenie klientów może być wykonany oddzielnie. Czas wymiany mikrofiltrów jest uzależniony od modelu pojazdu i może trwać od 15 do 30 minut.

Czy na serwis filtrów BM Cars daje gwarancję i co ona obejmuje?

Na wszystkie wykonane prace i nowe części udzielamy 24-miesięcznej gwarancji.

Jakie elementy składają się na koszt serwisu filtrów powietrza w BMW?

Koszt wymiany mikrofiltrów obejmuje koszt samych filtrów – zależny od modelu pojazdu i typu filtrów oraz koszt jego wymiany.