Katalizator i jego funkcja we współczesnym samochodzie

Katalizator samochodowy to potoczne określenie konwertera katalitycznego, który jest elementem układu wydechowego. W silnikach o zapłonie iskrowym redukują one tlenki azotu oraz utleniają tlenki węgla oraz węglowodór. Efektem reakcji jest dwutlenek węgla oraz woda.

naprawa katalizator bmw
Przykładowy katalizator samochodu MINI (produkowanego przez BMW)

Ich obecność w układzie wydechowym jest wymuszona przepisami określającymi normy emisji spalin. Zewnętrznie katalizator przypomina tłumik w układzie wydechowym, jest również elementem tego układu. To blaszana puszka, w której znajduje się wiele kanałów o strukturze plastra miodu pokrytych odpowiednimi pierwiastkami, najczęściej platyną, ale także rodem i palladem.

Rozróżniamy dwa typy katalizatorów:

  1. Katalizatory ceramiczne – z blokiem ceramicznym.
  2. Katalizatory metalowe – z blokiem metalowym.

Sprawne funkcjonowanie katalizatora jest uzależnione od wielu czynników w tym temperatury jego pracy, składu spalin (jakości paliwa, sprawności układ wtryskowego i zapłonowego), przebiegu pojazdu i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Żywotność współczesnych katalizatorów jest obliczana zazwyczaj na przebieg w okolicach 200 tysięcy kilometrów. Po osiągnięciu tego przebiegu spada wydajność samego katalizatora i sprawność sond lambda, które analizują skład spalin i przesyłają zwrotny sygnał do sterownika silnika.

Na czym polega czyszczenie i regeneracja katalizatora  w autach BMW?

W przypadku „zapchania” katalizatora, czyli spadku przepustowości, istnieje możliwość jego czyszczenia. Dostępne są zarówno metody czyszczenia chemicznego, jak i wodnego. Po wykonaniu diagnostyki określającej stopień zapchania katalizatora można podjąć decyzję na temat metody jego czyszczenia.

naprawa katalizator bmw
Przykładowy katalizator samochodu MINI (produkowanego przez BMW)

Na czym polega wymiana katalizatora w BMW?

Uszkodzenie mechaniczne katalizatora, zniszczenie jego wkładu, wykruszenie w przypadku katalizatorów ceramicznych dyskwalifikuje jego dalszą eksploatację. Pozostaje wówczas jedynie wymiana na nowy. Dostępne są katalizatory oryginalne BMW oraz duża oferta zamienników.

W przypadku doboru zamiennika istotny jest właściwy dobór nie tylko pod kątem jego wymiarów i średnicy przewodów połączeniowych, ale szczególnie jego wydajności i parametrów pracy.

naprawa katalizator bmw
Schemat działania katalizatora | By Joel Nelson at English Wikibooks (Transferred from en.wikibooks to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons

W jakim czasie zostanie zrobiona naprawa czyszczenia/regeneracji/wymiany katalizatora?

Czyszczenie Katalizatora trwa zazwyczaj w okolicach jednego dnia roboczego.

Czas potrzebny na wymianę katalizatora jest uzależniony od typu silnika i modelu. W nowszych modelach katalizator jest połączony z kolektorem wydechowym i jego wybudowa i zabudowa może zająć kilka godzin.

Jakie elementy składają się na koszt czyszczenia/regeneracji/wymiany katalizatora?

Koszt czyszczenia katalizatora obejmuje:

  • wybudowę i zabudowę katalizatora,
  • czyszczenie katalizatora,
  • adaptację sterownika silnika.

Koszt wymiany katalizatora obejmuje:

  • koszt części – uzależniony od typu i wielkości silnika oraz producenta,
  • koszt wybudowy i zabudowy nowego katalizatora,
  • koszt adaptacji silnika.
naprawa katalizator bmw
Rury wydechowe w podrasowanym BMW | By PRIOR DESIGN [CC BY 2.0], via Flickr