Katalizator i jego funkcja we współczesnym samochodzie
Katalizator samochodowy to potoczne określenie konwertera katalitycznego, który jest elementem układu wydechowego. W silnikach o zapłonie iskrowym redukują one tlenki azotu oraz utleniają tlenki węgla oraz węglowodór. Efektem reakcji jest dwutlenek węgla oraz woda.
Ich obecność w układzie wydechowym jest wymuszona przepisami określającymi normy emisji spalin. Zewnętrznie katalizator przypomina tłumik w układzie wydechowym, jest również elementem tego układu. To blaszana puszka, w której znajduje się wiele kanałów o strukturze plastra miodu pokrytych odpowiednimi pierwiastkami, najczęściej platyną, ale także rodem i palladem.
Rozróżniamy dwa typy katalizatorów:
- Katalizatory ceramiczne – z blokiem ceramicznym.
- Katalizatory metalowe – z blokiem metalowym.
Sprawne funkcjonowanie katalizatora jest uzależnione od wielu czynników w tym temperatury jego pracy, składu spalin (jakości paliwa, sprawności układ wtryskowego i zapłonowego), przebiegu pojazdu i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.
Żywotność współczesnych katalizatorów jest obliczana zazwyczaj na przebieg w okolicach 200 tysięcy kilometrów. Po osiągnięciu tego przebiegu spada wydajność samego katalizatora i sprawność sond lambda, które analizują skład spalin i przesyłają zwrotny sygnał do sterownika silnika.
Na czym polega czyszczenie i regeneracja katalizatora w autach BMW?
W przypadku „zapchania” katalizatora, czyli spadku przepustowości, istnieje możliwość jego czyszczenia. Dostępne są zarówno metody czyszczenia chemicznego, jak i wodnego. Po wykonaniu diagnostyki określającej stopień zapchania katalizatora można podjąć decyzję na temat metody jego czyszczenia.
Na czym polega wymiana katalizatora w BMW?
Uszkodzenie mechaniczne katalizatora, zniszczenie jego wkładu, wykruszenie w przypadku katalizatorów ceramicznych dyskwalifikuje jego dalszą eksploatację. Pozostaje wówczas jedynie wymiana na nowy. Dostępne są katalizatory oryginalne BMW oraz duża oferta zamienników.
W przypadku doboru zamiennika istotny jest właściwy dobór nie tylko pod kątem jego wymiarów i średnicy przewodów połączeniowych, ale szczególnie jego wydajności i parametrów pracy.
W jakim czasie zostanie zrobiona naprawa czyszczenia/regeneracji/wymiany katalizatora?
Czyszczenie Katalizatora trwa zazwyczaj w okolicach jednego dnia roboczego.
Czas potrzebny na wymianę katalizatora jest uzależniony od typu silnika i modelu. W nowszych modelach katalizator jest połączony z kolektorem wydechowym i jego wybudowa i zabudowa może zająć kilka godzin.
Jakie elementy składają się na koszt czyszczenia/regeneracji/wymiany katalizatora?
Koszt czyszczenia katalizatora obejmuje:
- wybudowę i zabudowę katalizatora,
- czyszczenie katalizatora,
- adaptację sterownika silnika.
Koszt wymiany katalizatora obejmuje:
- koszt części – uzależniony od typu i wielkości silnika oraz producenta,
- koszt wybudowy i zabudowy nowego katalizatora,
- koszt adaptacji silnika.