BMW należą do samochodów segmentu premium. Od dekad producent z Bawarii implementuje zaawansowane rozwiązania elektroniczne i każda kolejna generacja jest bardziej złożona od poprzedniej. Co za tym idzie, naprawa nie polega już wyłącznie na mechanicznym usuwaniu usterek, ale również na kodowaniu komputera pokładowego oraz sterowników pojazdu.

Elektronika BMW

Wnętrze BMW 530d E60 | photo: 1971markus [CC BY-SA 4.0]

Na czym polega naprawa elektroniki i sterowników w BMW?

Samochody BMW zależnie od wyposażenia posiadają od kilkunastu do kilkudziesięciu sterowników połączonych siecią CAN i sieciami światłowodowymi. Zaawansowane narzędzia diagnostyczne pozwalają na znalezienie i umiejscowienie uszkodzenia zarówno w samych sterownikach jak i w sieciach transmisyjnych.

W większości wypadków sterowniki nie nadają się do naprawy. Wielowarstwowy druk układów elektronicznych i czasami dodatkowe zabezpieczenia w postaci warstwy izolacyjnej osłaniającej całą płytkę z jej elementami uniemożliwiają dostęp i naprawę sterownika. Usunięcie usterki polega wówczas na naprawie uszkodzonej wiązki, wtyczki lub wymianie sterownika na nowy. Po wymianie konieczne jest programowanie nowego sterownika i kodowanie (przypisanie do numeru VIN pojazdu).

Na wtórnym rynku oferowane są w dużych ilościach sterowniki demontowane z uszkodzonych pojazdów czasami objęte nawet gwarancją na krótki okres eksploatacji. Podejmowane próby wymiany sterowników na używane, pochodzące z innego pojazdu, nie zawsze kończą się powodzeniem. Sterowniki w BMW mają ograniczoną fabrycznie ilość kodowań i programowań w związku z czym nie zawsze jest możliwe ich zakodowanie w kolejnym pojeździe. Ponadto należy zwrócić baczną uwagę na właściwy dobór sterownika – wersja wyposażenia, rok produkcji pojazdu.

W naszym serwisie służymy pomocą w doborze właściwego sterownika do pojazdu i weryfikacji używanych sterowników (z Allegro lub innych źródeł) poprzez sprawdzenie ich numerów katalogowych z numerami w bazie BMW.

Sterowniki FRM BMW

Sterowniki FRM BMW

W jakim czasie elektronika i sterowniki zostaną naprawione w BMW?

Czas potrzebny do wymiany sterowników jest zależny od ich umiejscowienia i czasu potrzebnego do wgrania oprogramowania. Czas ten zależy od wyposażenia i modelu pojazdu i jest zawsze szacowany przed przystąpieniem do naprawy.

elektronika sterowniki bmw

Sterowniki FRM BMW po zalaniu wodą

Na jaki okres czasu obowiązuje gwarancja na sterowniki i co ona obejmuje?

Gwarancja udzielana przez BMW obejmuje okres 24 miesięcy od daty montażu. Wyłączenia gwarancji dotyczą samodzielnej ingerencji w sterownik lub instalację elektryczną lub samodzielnej próby programowania lub kodowania. Procedura gwarancyjna wymaga wizyty weryfikacyjnej w ASO BMW.

Jakie elementy składają się na koszt naprawy elektroniki i sterowników w BMW?

Na koszt naprawy elektroniki i sterowników w BMW składają się:

  • cena sterownika
  • jego wymiana
  • programowanie i kodowanie
elektronika sterowniki bmw

Dorobiona wtyczka modułu DSC w BMW