Hałasy na zimnym silniku spalinowym w BMW – co jest przyczyną?

Pytanie kierowcy BMW

Prosiłbym o opinię na temat głośnego odpalania mojego auta. Przy zimnym silniku zaraz po odpaleniu słychać przez 2-3 sekundy głośnie chrobotanie, które zaraz ustaje. Później wszystko jest OK. Pracuje ślicznie, równo i cicho. Na ciepłym silniku rzadko się to zdarza.

Auto ma oryginalny przebieg 122 000 km. Efekt jest porównywalny z odpaleniem diesla na 30-stopniowym mrozie. Trzy sekundy głośnej pracy i dalej normalnie. Zastanawiam się, czy nie jest to wina jakiś minimalnych nieszczelności w układzie obiegu oleju, bo zaczęło mi delikatnie cieknąć spod elektrozaworów, czujników wałków i z podstawy filtra. Kolega mówił, że może to być zawór w podstawie filtra lub napinacz rozrządu, ale to chyba złośliwa rada. Pozdrawiam i proszę o opinię.

Problem dotyczył BMW 318i E46 z silnikiem N42B20 o mocy 143 KM, ale może zdarzać się też w innych modelach.

halas silnik benzyna bmw

BMW 318i E46 | By Alexander Lindquist [CC BY-ND 2.0]

Posłuchaj wersji audio

Odpowiedź serwisu BM Cars

Odgłosy trwające kilka sekund po odpaleniu silnika benzynowego, zazwyczaj pochodzą z okolic rozrządu. Zimny silnik po dłuższym postoju może nie mieć odpowiedniej ilości oleju w górnej części i tym samym elementy, których praca jest zależna od odpowiedniej jego ilości i jakości mogą dawać odgłosy pracy.

Są to przede wszystkim hydrauliczne kompensatory luzu zaworowego, zespoły regulacyjne Vanos i napinacze łańcuchów rozrządu. Współczesne oleje silnikowe posiadają odpowiednie dodatki, które powodują wolniejsze ściekanie oleju do miski olejowej po zatrzymaniu silnika i pozostawanie odpowiedniej ilości oleju w górnej jego części. Z tego też powodu bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej jakości oleju zgodnie z zaleceniami BMW oraz wymiana oleju wraz z filtrem najpóźniej we wskazanym przez system informacyjny pojazdu okresie.

Podobne objawy z odgłosami po uruchomieniu silnika pojawiają się również przy naciągniętym łańcuchu rozrządu lub niesprawnym napinaczu łańcucha.

Wycieki oleju z uszczelnień pod zaworami Vanos i podstawą filtra oleju można zlikwidować, wymieniając uszczelki.

Dla postawienia precyzyjnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych.

halas silnik benzyna bmw

System Vanos w silniku spalinowym BMW by Olli1800 [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

halas silnik benzyna bmw

Silnik N55 ze zdemontowaną miską olejową

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Darmowe Porady Techniczne

halas silnik benzyna bmw

BMW E46 M3 CSL by Alberto Pérez Franco [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.