Jaka jest normalna temperatura pracy silnika w BMW 5?

Pytanie kierowcy BMW

Chciałbym zapytać o temat temperatury silnika: wcześniej zwróciłem uwagę na fakt, że wskazówka temperatury oleju przekręca się lekko w prawo podczas ostrzejszej jazdy. Dziś również trochę mocniej używałem mój samochód i po przyjeździe do domu i zgaszeniu go w garażu usłyszałem, że nagle jak wysiadam z auta, włącza się chłodzenie silnika (wiatraki z przodu), na full obrotów. Zaniepokoiło mnie to i spędziłem te 3 minuty, żeby wejść w ukryte menu i sprawdzić odczyt temperatur:

  • Ciecz chłodząca (coolant): 105 stopni,
  • Olej: 103 stopnie.

Czy to jednak nie jest trochę za wysoko? Możliwe, że DPF się wypalał, bo jeździłem ostatnio głównie lokalnie i dzisiejsza trasa była pierwszą dłuższą. Dziwi mnie trochę, że przy temperaturze chłodziwa powyżej 100 stopni nie dostaje żadnego komunikatu o błędach.

Proszę o informację, czy są to wartości poprawne.

Problem dotyczył BMW 5 F10, ale może występować też w innych modelach.

temperatura silnik bmw 5
BMW 5 F10 By nakhon100 (BMW 520d M Sport F10) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Odpowiedź serwisu BM Cars

Opisane zachowanie pojazdu po jeździe (włączenie wentylatora elektrycznego) jest jak najbardziej prawidłowe. Temperatura otwarcia termostatu w BMW 5 F10 to 87℃. Dopiero przy tej temperaturze mamy uruchomiony duży obieg płynu chłodzącego.

W nowych silnikach BMW temperatura pracy płynu chłodzącego może przekraczać 100 stopni – mieści się to w dopuszczalnych normach. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej gęstości płynu chłodzącego i stosowanie odpowiedniej jakości płynów. Ich temperatura wrzenia jest znacznie podniesiona w stosunku do temperatury wrzenia zwykłej wody.

Przy ostrej eksploatacji i wysokiej temperaturze otoczenia może ona osiągać 110 stopni i więcej. Dodatkowo ostrożnie należy podchodzić do odczytów danych z ukrytego menu, które często bywają przekłamane w stosunku do faktycznych wartości.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

temperatura silnik bmw 5
Wskaźnik temperatury oleju w silniku w BMW 5 F10

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

temperatura silnik bmw 5
Silnik BMW B47 widoczna chłodnica i EGR

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

temperatura silnik bmw 5
Zespół EGR z chłodnicą w BMW
Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.