Jaka jest dopuszczalna temperatura oleju silnika w BMW?

Pytanie kierowcy BMW

Jaka jest dopuszczalna temperatura oleju silnika? Według wskaźnika na desce rozdzielczej w moim BMW przy spokojnej jeździe dochodzi do 120 stopni Celsjusza. Czy jest to właściwa wartość?

Problem dotyczył modelu BMW X3 F25, ale występuje także w innych modelach.

BMW X3 F25 | M 93, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Odpowiedź serwisu BM Cars

W samochodzie BMW model X3 F25 na desce rozdzielczej umieszczono wskaźnik temperatury oleju. Taką konstrukcję licznika zastosowano we wszystkich modelach z serii F. Wskazania temperatury oleju są mniej istotne przy normalnej eksploatacji silnika od wskazań temperatury płynu chłodzącego – których brak na liczniku.

Dopuszczalna temperatura oleju silnikowego jest wskazaniem maksymalnym na liczniku. W modelu BMW X3 F25 jest to 170 stopni Celsjusza. Przy normalnej eksploatacji silnika i letnich temperaturach zewnętrznych temperatura oleju nie przekracza zazwyczaj 120 stopni (środkowe wskazania licznika).

Wskazania oleju są istotne dla zachowania dobrej kondycji silnika i podzespołów. Przy bardzo niskiej temperaturze silnika (np. zaraz po uruchomieniu) powinniśmy powstrzymać się przed intensywny przyspieszaniem i zwiększaniem obrotów silnika.

Po dłuższej dynamicznej jeździe, gdy temperatura oleju osiągnie 120 lub więcej stopni przed zgaszeniem silnika powinniśmy pozostawić silnik na biegu jałowym przez minimum minutę. Takie zabiegi pozwolą na wydłużenie eksploatacji silnika i podzespołów – szczególnie turbosprężarek zasilanych olejem silnikowym.

Pełna komputerowa diagnoza serwisowa w naszym serwisie pozwoli na precyzyjne sprawdzenie temperatur oraz pozostałych podzespołów w omawianym BMW.

temperatura silnika bmw F25

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

temperatura silnika bmw F25
BMW X3 F25 | EurovisionNim / CC BY-SA

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

temperatura silnika bmw F25
BMW X3 F25 | M 93, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.