Jak często należy dokonywać przeglądów w samochodach BMW?

To pytanie dręczy nowych właścicieli BMW. Jest szczególnie istotne, gdy samochód został sprowadzony zza granicy i nie posiada instrukcji obsługi w języku polskim.

Na forach internetowych można spotkać się z opinią, że przegląd w serwisie należy wykonać po przekroczeniu przebiegu dopuszczalnego na liczniku lub po wygaszeniu wszystkich “zielonych kostek” w starszych modelach. Niestety takie podejście może doprowadzić do sytuacji, w której samochód wyłączy się na drodze, w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

przegląd BMW

BMW M4 Coupe | By Thesupermat [CC BY-SA 3.0]

Oficjalne zalecenia BMW dotyczące przeglądów w serwisie

przegląd BMW

BMW licznik starego typu, gdzie zielone kostki są wygaszone. Napis “Oil Service” oraz żółta i czerwona kostka informują o konieczności dokonania przeglądu.

Liczniki starego typu (zielone kostki)

Dla pojazdów wyposażonych w licznik SI starego typu (podświetlane kostki koloru zielonego) dystans pomiędzy przeglądami określono na 15 – 20 000 km. Po włączeniu zapłonu przez ok. 10 sekund wyświetlana jest w dolnej części licznika głównego kilometrów informacja w formie zestawu 4 zielonych kostek, wygaszanych w miarę ilości przejechanych kilometrów. Gdy one zgasną, pojawia się żółta, a następnie czerwona kostka wraz z dodatkowym napisem – “Oil Service / Inspection”. Jest to informacja o konieczności zgłoszenia się do serwisu i wykonania przeglądu.

przegląd BMW

Licznik cyfrowy w BMW 3 E46

Liczniki cyfrowe

Dla pojazdów wyposażonych w licznik SI typu cyfrowego dystans między przeglądami określono na 15 – 20 000 km. Po włączeniu zapłonu w dolnej części licznika pojawia się na ok. 10 sekund informacja cyfrowa o ilości kilometrów pozostających jeszcze do wykonania przeglądu. Po przekroczeniu tej wartości kilometry są odliczane ujemnie.

przegląd BMW

BMW iDrive z licznikiem kilometrów do następnego przeglądu

BMW z komputerem pokładowym

Dla pojazdów najnowszych, wyposażonych w komputer pokładowy, wyświetlane są informacje w dowolnym momencie użytkowania pojazdu. Można je zobaczyć za pomocą iDrive na ekranie środkowym lub na liczniku głównym, jeśli samochód nie posiada monitora. Wyświetlane są informacje o ilości kilometrów pozostających do wymiany:

  • oleju w silniku,
  • klocków przednich i tylnych,
  • filtra klimatyzacji,
  • ogólnej kontroli pojazdu,
  • badaniu rejestracyjnym,
  • kontroli emisji spalin,
  • filtra cząstek stałych.

Ilości kilometrów wyświetlane na monitorze są orientacyjne i nie są ściśle powiązane z licznikiem głównym przebiegu. Dystanse, szczególnie jeśli chodzi o klocki hamulcowe, mogą się dynamicznie zmniejszać, na przykład podczas długich i bardzo szybkich przejazdów autostradami. Licznik zmieni kolor na żółty, gdy zbliży się do poziomu około 2 000 km, co oznacza konieczność wizyty w serwisie.

przegląd BMW

Co się stanie po przekroczeniu licznika przeglądu w BMW?

Żaden z systemów informujących o przeglądach, nie powoduje wyłączenia silnika lub innych utrudnień w eksploatacji.

Należy pamiętać, że przekraczanie wskazanych przez producenta przebiegów, może powodować nadmierne zużywanie podzespołów. W konsekwencji może to doprowadzić do trwałych i kosztownych usterek.

Zapraszamy do umówienia wizyty w BM Cars.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.