Problemy ze skrzynią biegów w BMW – czym są spowodowane i jak je naprawić?

Pytanie kierowcy BMW

Chciałbym zakupić używane BMW z przebiegiem 160 000 km, lecz po jeździe testowej dostrzegłem dwa następujące problemy. Skrzynia manualna bieg wsteczny wchodzi bardzo ciężko, trzeba użyć znacznej siły. Drugi problem to wibracje na lewo i prawo lewarka skrzyni biegów na luzie. Podczas postoju i podczas jazdy wygląda to tak, jakby były zużyte poduszki skrzyni biegów. Chciałbym uzyskać Państwa opinie, gdyż nie mogę nigdzie uzyskać konkretnej odpowiedzi. Czy mieli Państwo do czynienia z takimi usterkami? Co konkretnie wymaga wymiany i czy takowe problemy mogą występować częściej?

Problem dotyczył BMW 318 F30 z silnikiem Diesla 2.0 o mocy 143 KM z roku 2013, ale może zdarzać się też w innych modelach.

bmw skrzynia biegów
BMW 3 F30 | By MB-one [CC BY-SA 3.0]

Odpowiedź serwisu BM Cars

Nie jesteśmy w stanie ocenić stanu technicznego pojazdu bez jego oględzin. Na podstawie Pańskiego opisu można stwierdzić, że jest problem ze skrzynią biegów. Jeżeli trudności z wrzuceniem biegu dotyczą tylko jednego biegu (wstecznego), to prawdopodobnie mamy problem z synchronizatorem tego biegu. Naprawa skrzyni manualnej w modelach z linii F jest trudna, droga i czasochłonna. W katalogu BMW nie przewidziano żadnych części zamiennych do tych skrzyń.

Problem drgającego lewarka zmiany biegów może być związany ze zużytymi poduszkami skrzyni biegów lub mocowaniem lewarka do nadwozia (pierścień mocujący).

Przy przebiegu 160 000 km w modelu F30 z silnikiem N47 koniecznie trzeba sprawdzić stan rozrządu (napięcie łańcucha, ewentualne odgłosy). Jest to najczęstszy problem w tych silnikach. By mieć pewność co do przyczyny problemów, konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnozy komputerowej.

bmw skrzynia biegów
Silnik BMW N47

Inne porady związane z poruszaną tematyką w BMW

bmw skrzynia biegów
Tył skrzyni biegów w BMW 3 E46

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

bmw skrzynia biegów
Manualna skrzynia biegów w BMW X3 E83
Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.