Problemy z „modułami komfortu” w BMW po ich wymianie – jak to rozwiązać?

Pytanie kierowcy BMW

Uszkodził mi się moduł sterowania komfortu, jeśli można go tak nazwać. Czy sterownik z innego pojazdu z tej samej serii da się przeprogramować tak, by działały wszystkie podzespoły? W tym momencie nie działa wszystko to, co powinno, a reszta „żyje własnym życiem”. Jeśli trzeba, to poniosę koszty związane z programowaniem. Proszę o pomoc.

Pytanie dotyczy wszystkich operacji przeszczepiania komponentów między autami BMW.

Sterowniki FRM BMW
Sterowniki FRM BMW

Odpowiedź serwisu BM Cars

Wymiana sterowników w samochodach BMW szczególnie w nowszych modelach (wyprodukowanych po roku 2000) wymaga ich programowania i kodowania (przypisania do numeru VIN pojazdu).

Gdy wymieniamy sterownik na nowy lub używany musimy przede wszystkim odpowiednio dobrać sterownik, a następnie go zakodować. Dopiero wtedy wszystkie funkcje będą działały prawidłowo, a sterownik będzie widziany i obsługiwany przez pozostałe elementy pojazdu.

Sterowniki nadwozia – nazywane często modułami komfortu – muszą być dobierane nie tylko według wyposażenia pojazdu, ale również w zbliżonym roczniku. Liczne zmiany konstrukcyjne dokonywane przez BMW w kolejnych ich wersjach powodują, że nawet po poprawnym zakodowaniu nie będą obsługiwały niektórych funkcji lub ta obsługa będzie nieprawidłowa.

Niedopuszczalne jest również stosowanie w modelach europejskich sterowników z samochodów angielskich, azjatyckich czy amerykańskich. Najłatwiejszą metodą doboru sterownika używanego jest kierowanie się numerem katalogowym odpowiedniego sterownika z uwzględnieniem poprzednich numerów katalogowych. W razie problemów z doborem służymy pomocą.

Zapraszamy do skorzystania usług naszego serwisu.

BMW 5 E61 Alpina
BMW Alpina B5 Touring E61 | nakhon100 via Flickr (CC BY 2.0)

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

sterowniki wymiana foteli bmw
BMW X5 E70 | M 93 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

BMW 428i F32
BMW 428i F32 | EurovisionNim [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.