Części oryginalne vs zamienniki

W trakcie używania samochodu każdej marki pojawia się chwila, gdy trzeba wymienić uszkodzony lub wyeksploatowany podzespół. Stajemy wówczas przed wyborem nie tylko serwisu, który nas obsłuży, ale również rodzaju części zastosowanych do naprawy.

części zamienne oryginalne

BMW X3 E83

Części zamienne

Serwisy autoryzowane mają obowiązek stosowania wyłącznie części oryginalnych. Stąd m.in. wysokie ceny ich obsługi.

Serwisy niezależne, takie jak BM Cars, mogą stosować zarówno części oryginalne, jak i coraz popularniejsze zamienniki. Na czym polega różnica, poza ceną? Koncerny motoryzacyjne w tym również BMW grupują zakłady montażowe pojazdów i zakłady wytwórcze skupiając się na głównych podzespołach pojazdu:

  • nadwozie — tłocznie i montownie elementów nadwozia,
  • silniki — zakłady produkujące zespoły napędowe,
  • (opcjonalnie) firmy produkujące elementy skrzyń biegów i elektroniki.

W większości przypadków podzespoły pojazdu są produkowane w firmach kooperujących z producentami pojazdów:

  • elektronikę i sterowniki — produkują koncerny: Bosch, Siemens,
  • skrzynie biegów — ZF, GM,
  • elementy nadwozia — Valeo, Delphi
  • elementy zawieszenia TRW, Contitech, Lemfoerder
  • układy hamulcowe — ATE, Textar, TRW.
części zamienne oryginalne

Serwomechanizm oryginalny wyprodukowany przez TRW (po lewej) oraz zamiennik, bez oznaczeń BMW, również wyprodukowany przez TRW (po prawej)

Okres wyłączności na produkcję części zamiennych

W momencie wprowadzania na rynek nowego modelu pojazdu koncern motoryzacyjny zawiera umowę na okres wyłączności z przodującymi dostawcami części. Przez dany okres produkowane przez kooperanta części są wyłącznie dostępne dla koncernu jako części oryginalne — zazwyczaj z zatartymi oznaczeniami producenta i uwypuklonym logo koncernu.

Skutkiem tej umowy jest brak dostępnych zamienników dla nowych modeli samochodów. Po zakończeniu okresu karencji kooperanci zaczynają oferować swoje zamienniki, czyli te same części, oznakowane jednak znakami producenta — ATE, TRW, Bosch. Jakościowo nie odbiegają one od oryginałów, ponieważ są to te same części.

części zamienne oryginalne

Opakowanie i serwomechanizmy TRW – zamiennik (w środku), oryginał (po prawej)

Części zamienne bez nazwy

Przy wyborze części potrzebnych do naprawy naszego pojazdu nie musimy obawiać się oferowanych części zamiennych, pod warunkiem, że pochodzą od przodujących producentów. Części bez oznaczeń, tak zwane „no-name” to najczęściej tanie elementy z Chin i innych krajów azjatyckich. Są bardzo konkurencyjne cenowo, jednak ich jakość nie zapewnia odpowiedniego standardu i stwarza zagrożenie dla użytkownika. Dotyczy to szczególnie części zawieszenia i układu hamulcowego.

W BM Cars stosujemy wyłącznie części renomowanych producentów oraz oryginalne, ponieważ zależy nam na bezpieczeństwie wszystkich kierowców.

części zamienne oryginalne

Delphi to jeden z producentów części dla BMW

1 komentarz

arni pisze:

Odpowiedz
19 czerwca, 2017 o 12:25

Tak, ja też uważam, że chińskie zamienniki to można kupować do zabawek dla dzieci. Chociaż i tu trzeba uważać, bo podobno ich plastik jest szkodliwy. Delphi należy do wiodących producentów, także w tym przypadku nie ma się czym martwić.

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.