Zjawisko „pływania” BMW po drodze – co jest powodem i jak naprawić?

Pytanie kierowcy BMW

Kupiłem BMW 3 i zrobiłem pełną geometrię. Wszystko jest dobrze ustawione, a dzieje się coś dziwnego. Przy wyprzedzaniu auto zaczyna „chodzić” po całej drodze. Koła są wyważone i posiadam sportowe zawieszenie. Proszę o pomoc – co trzeba zrobić, by zlikwidować ten problem?  

Problem dotyczył BMW 3, ale może zdarzać się też w innych modelach.

pływanie BMW
BMW 3 | Photo by Mike B from Pexels

Odpowiedź serwisu BM Cars

Żeby zlikwidować problem „pływania” po drodze należy sprawdzić w pierwszej kolejności układ kierowniczy i zawieszenie samochodu – przód i tył.  Następnie trzeba wyeliminować wszystkie luzy. Konieczne jest zbadanie amortyzatorów przód i tył na ścieżce diagnostycznej. Bardzo częstą przyczyną nadsterowności samochodu szczególnie przy jeździe na drogach z uszkodzoną nawierzchnią – koleiny – jest źle dobrany, zbyt szeroki, dla danego modelu rozmiar opon.

Względy wizualne przy doborze rozmiaru kół nie są zazwyczaj zbieżne z komfortem i bezpieczeństwem jazdy. Dla każdego modelu producent przewidział zakres dopuszczalnych rozmiarów opon. Stosowanie innych rozmiarów poza brakiem komfortu jest niebezpieczne i bardzo mocno odbija się na szybkości wyeksploatowania elementów zawieszenia koła (wahaczy, tulei, sworzni).

W celu postawienia dokładnej diagnozy zapraszamy do umówienia wizyty w naszym serwisie. Na wszystkie prace udzielamy dwuletniej gwarancji.

pływanie BMW
Szerokie opony mogą wyglądać dobrze, ale mogą być też przyczyną usterek | By Mathew Bedworth (CC BY 2.0) via Flickr

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

pływanie BMW
BMW 3 E46 | By Charles01 (CC BY-SA 3.0) via Wikimedia Commons

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

pływanie BMW
Układ zawieszenia na przykładzie BMW i3 | By LunchboxLarry [CC BY-SA 2.0] via Flickr
Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.