Jak sprawdzić BMW z USA przed zakupem i importem do Polski?

Amerykański rynek aut jest bardzo konkurencyjny. To powoduje, że wielu handlarzy i osób prywatnych sprowadza przecenione samochody klasy premium, w tym BMW. Brak dokładnej weryfikacji stanu auta oraz niedopatrzenia w dokumentacji mogą spowodować zezłomowanie pojazdu. Dowiedz się, jak się przed tym uchronić.

sprawdź BMW z USA Amerykański komis samochodowy
Amerykański komis samochodowy

Czemu dużo osób sprowadza BMW z USA do Polski?

Samochody osobowe oferowane na rynku USA cieszą się dużym powodzeniem wśród europejskich miłośników motoryzacji. Powodów jest wiele. Bogatsze wyposażenie wnętrza dla wersji standardowych, silniki o dużych pojemnościach – głównie benzynowe oraz dodatki występujące tylko w wersjach amerykańskich to część argumentów. Bardzo istotnym szczegółem jest również cena oferowanych pojazdów.

Większość importu stanowią jednak pojazdy pochodzące z aukcji powypadkowych. Mało wyeksploatowane nowe modele czasami po niewinnie wyglądających kolizjach oferowane są w bardzo konkurencyjnych cenach. Nie zawsze raport oceny stanu technicznego pokazuje wszystkie uszkodzenia i usterki jakie wystąpiły w związku z kolizją lub po klęsce żywiołowej. Zobacz przykład trzech tysięcy „prawie nowych” BMW zasypanych w śniegu.

Ile kosztuje ten sam model BMW w USA, a ile w Polsce?

Asortyment dostępnych modeli w Europie i USA jest bardzo podobny. Jednakże duża konkurencja wśród amerykańskich dealerów i handlarzy powoduje, że ten sam model może być tańszy o około 10-20% w stosunku do ceny europejskiej. To jednak za mało, żeby opłaciło się sprowadzać taki samochód do Polski.

Pozostają więc poszukiwania głównie na aukcjach internetowych, gdzie ceny wywoławcze są zachęcająco niskie. Przy odrobinie szczęścia można wylicytować taki pojazd za ułamek ceny nowego oferowanego w Polsce.

sprawdź BMW z USA stłuczka
BMW po niewielkiej stłuczce | By Underway In Ireland (CC BY-SA 2.0) via Flickr

Ile kosztuje sprowadzenie auta BMW z USA do Polski?

Transport zakupionego pojazdu do Polski zazwyczaj jest wieloetapowy. Z miejsca postoju aukcyjnego trzeba przetransportować go do portu, gdzie po odprawie celnej jest przewożony statkiem zazwyczaj do któregoś z portów w Niemczech lub Holandii.

Koszty takiego frachtu oscylują wokół kwoty 1000 USD. Pozostaje jeszcze transport z portu do Polski. Tu rozpiętość cen jest duża i zależna od ilości pojazdów w transporcie. Zazwyczaj cena zaczyna się od 1000 PLN. Na końcu pozostają opłaty celne i akcyzowe dokonywane w trakcie odprawy.

Co trzeba zrobić przed rejestracją amerykańskiego BMW w Polsce?

W większości przypadków po dokonanej odprawie celnej jeśli pojazd jest sprawny technicznie, można przystąpić do jego rejestracji w Wydziale Komunikacji. Do zarejestrowania pojazdu poza dokumentami zakupu i odprawy celnej konieczne będzie zaświadczenie ze Stacji Diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym.

Przed przystąpieniem do badania należy sprawdzić i przygotować pojazd pod kątem zgodności oświetlenia z wymogami EU. Pozostałe kwestie zostały ujęte w homologacji pojazdu. W większości modeli BMW będą one zgodne z homologacją EU.

Więcej o restrykcjach stanu technicznego auta oraz o dopasowaniu amerykańskich BMW do wymogów EU napisaliśmy w tych artykułach:

sprawdź BMW z USA BMW Spartanburg
Centrum wizytacyjne w BMW Spartanburg | By Felix Wong (CC BY-SA 4.0)

Czy łatwo jest zarejestrować amerykańskie BMW w Polsce?

Jeżeli pojazd odpowiada warunkom dopuszczenia do ruchu, posiada oświetlenie zewnętrzne zgodne z normami EU, to nie powinno być przeszkód w jego rejestracji. Szczególnie należy uważać na samochody powypadkowe, które zostały wycofane z ruchu na terenie USA.

Pojazdy te nie nadają się do naprawy i nie powinny być dopuszczone do eksploatacji. Próba naprawy takiego pojazdu i jego eksploatacja może narazić właściciela na niespodziewane dodatkowe koszty związane z wycofaniem pojazdu.

Portal motoryzacyjny serwisu Interia pisał o problemach terminologii stosowanej przy angielskim opisie stanu technicznego. Określenia „salvage”, „junk” czy „non-rebuildable” mogą być różnie interpretowane przez polskie urzędy. W skrajnych przypadkach Twoje auto może być zezłomowane, nawet po jego udanej rejestracji. Radzimy zasięgnąć bezpośredniej opinii – przed zakupem auta.

sprawdź BMW z USA BMW Z4
BMW Z4 G29 | Alexander Migl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Czy warto skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego, by uzyskać odpowiednią dokumentację do rejestracji amerykańskiego BMW?

Tak. Zarówno podczas odprawy celnej jak i podczas rejestracji pojazdu jest potrzebna oficjalna dokumentacja wraz ze stosownym tłumaczeniem. Wyłącznie tłumacz przysięgły jest uprawniony do sporządzania przekładów urzędowych pism z jednego języka na drugi.

Jak sprawdzić amerykańskie BMW przed zakupem?

Jeśli to możliwe radzimy wykonać wideo połączenie ze sprzedawcą, by na żywo zobaczyć stan auta.

Sprzedawca powinien też udostępnić numer VIN pojazdu. Dysponujemy dostępem do centralnej bazy danych BMW AG. Na podstawie przekazanego nam numeru VIN możemy sprawdzić historię pojazdu i napisać naszą rekomendację.

Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.