Jak uzyskać należną naprawę auta w ramach Akcji Serwisowej BMW?

Producenci aut są odpowiedzialni za wyprodukowanie pojazdów spełniających normy bezpieczeństwa. Gdy jakiś element posiada fabryczną wadę, to producent jest zobowiązany do przeprowadzenia bezpłatnej naprawy. Dowiedz się, czym są Akcje Serwisowe i jak za darmo naprawić swoje BMW.

Autoryzowany Serwis BMW, naprawa Akcje Techniczne
Salon oraz Autoryzowany Serwis BMW w Madrycie | Luis García, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Czym są Akcje Serwisowe BMW?

Akcje Serwisowe lub inaczej określane jako Akcje Techniczne są organizowane przez wszystkie koncerny samochodowe. Ich zadaniem jest poprawienie błędów konstrukcyjnych wykrytych w trakcie eksploatacji przez kierowców. Pojazdy zakwalifikowane do konkretnej Akcji Technicznej identyfikujemy po numerze nadwozia VIN.

Gdzie znaleźć aktualną listę wszystkich Akcji Serwisowych BMW?

BMW nie publikuje takiej listy. Zakwalifikowanie pojazdu do danej Akcji można sprawdzić poprzez platformy serwisowe BMW w dowolnym Autoryzowanym Serwisie.

O najważniejszych Akcjach Technicznych BMW piszemy na naszym blogu. Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter, żeby być na bieżąco informowanym o nowych wpisach. Oto najważniejsze artykuły:

Wadliwy airbag Takata Akcje Techniczne BMW
Poduszka powietrzna Takata | Alexauto321 / CC BY-SA

Na jakie podstawy prawne mam się powołać, żeby uzyskać należną naprawę auta w ramach Akcji Serwisowej BMW?

Europejska dyrektywa o nazwie General Product Safety Directive 2001/95/EC chroni konsumentów przed wadliwymi zabawkami, ubraniami, a także samochodami. To ona nakłada obowiązek na producentów, by wycofali/naprawili wadliwe podzespoły.

Jako właściciel BMW wystarczy, że skontaktujesz się telefoniczne, mailowo lub osobiście z dowolnym Autoryzowany Serwisem BMW. Po podaniu numeru VIN pojazdu umówisz termin wizyty. Każdy Autoryzowany Serwis BMW jest zobowiązany do wykonania Akcji Technicznej. W razie jakichkolwiek problemów zawsze można skontaktować się z centralą BMW Polska w Warszawie w celu uzyskania dodatkowej pomocy.

Wadliwy EGR Akcje Techniczne BMW
Silnik BMW B47 widoczna chłodnica i EGR

Czy można serwisować BMW na gwarancji producenta w BM Cars?

Tak, można. Serwisowanie pojazdu w okresie gwarancyjnym poza siecią Autoryzowanych serwisów jest dozwolone i nie może powodować ograniczenia praw gwarancyjnych.

Wykonanie bezpłatnej Akcji Technicznej możliwe jest jednak wyłącznie w sieci ASO.

Więcej na temat naprawiania aut na gwarancji w serwisach niezależnych napisaliśmy w naszym artykule:

BMW M6 F13 Akcje Techniczne BMW
BMW M6 F13, jeden z modeli, gdzie montowane były wadliwe poduszki Takata | EurovisionNim, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Czym różni się Autoryzowany Serwis (ASO) od serwisu niezależnego?

Jeszcze kilka lat temu różnice pomiędzy ASO i Serwisami niezależnymi były znaczące. Sposób obsługi klienta, dostęp do specjalistycznych narzędzi oraz do dokumentacji technicznej i wiedzy powodował, że z serwisów niezależnych korzystali w większości klienci starszych modeli.

Nasz niezależny serwis BM Cars jest przykładem, że można oferować jakość napraw na poziomie ASO z niższymi stawkami za naprawy oraz szerszym dostępem do firmowych zamienników części. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule:

BMW M3 E92 Akcje Techniczne BMW
BMW M3 E92 | Varin (CC BY 2.0) via Flickr

Jak sprawdzić czy moje auto jest objęte Akcją Serwisową?

BMW powiadamia właścicieli pojazdów o konieczności przeprowadzenia Akcji Technicznej. Warunkiem powiadomienia jest posiadanie przez ASO adresów lub numerów kontaktowych do właścicieli. Jeśli kupiłeś auto za granicą lub zostało ono sprowadzone w ramach prywatnego importu, to Autoryzowane Serwisy nie są w stanie powiadomić właścicieli.

W BM Cars podczas przyjmowania pojazdu do naprawy dokładnie sprawdzamy, czy Twoje auto jest objęte jakąś Akcją Techniczną. Udzielamy wówczas fachowej porady technicznej i objaśniamy, które podzespoły są wymienione przez BMW AG w ramach Akcji, a które należy naprawić na własną rękę.

Jeśli nie możesz przyjechać do naszego serwisu, to oferujemy zdalny Wyciąg z Bazy Danych BMW AG. Wystarczy, że podasz nam ostatnie 7 znaków Twojego numeru VIN, a my w ciągu jednego dnia roboczego prześlemy Ci odpowiedź wraz z zaleceniem dalszego postępowania.

4 komentarzy

Kamis pisze:

Odpowiedz
12 października, 2021 o 11:01

Witam. Posiadam BMW F31, w której ubywa płyn chłodniczy i czuć spaliny w kabinie. Po podaniu VIN mój samochód nie kwalifikuje się do wymiany chłodnicy. Mój serwis oczywiście zaprasza na weryfikację, która kosztuje 500 zł. Co dalej mam robić?

Mirosław Bodera – Członek Zarządu BM Cars pisze:

Odpowiedz
18 października, 2021 o 16:41

Zawsze może Pan skorzystać z usług innego serwisu niż ASO, gdzie weryfikacja usterki nie będzie kosztowała 500 zł. Po potwierdzeniu, że problem dotyczy chłodnicy EGR podejmie Pan sam decyzję czy wymieniać ją w serwisie niezależnym, czy boksować się z BMW Polska o swoje prawa wynikające z rękojmi. W razie potrzeby zapraszamy do nas.
https://www.bmcars.pl/wizyta/

Roman Musiałek pisze:

Odpowiedz
5 grudnia, 2021 o 16:25

Witam, moje pytanie skierowane jest w kierunku Akcjach Technicznych BMW. Wpisałem Numer Identyfikacji Pojazdu VIN i otrzymałem informację na temat mojego BMW, to znaczy wyświetliło mi, iż z moim samochodem powiązana jest akcja techniczna. Nie wiem jednak, co oznacza: kod akcji technicznych oraz liczby, które mi wyświetliło. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Mirosław Bodera – Członek Zarządu BM Cars pisze:

Odpowiedz
7 grudnia, 2021 o 09:56

W zakupionych u nas informacjach na temat Akcji Technicznych otrzymuje Pan informację z opisem słownym rodzaju Akcji do wykonania. Każda Akcja ma swój numer, który istotny jest tylko dla ASO. Nie możemy odnieść się do kodu i innych informacji, jakie Pan uzyskał, bo nie wiemy, z jakiego źródła Pan korzystał.

W razie wątpliwości zapraszamy do skorzystania z naszych usług. https://www.bmcars.pl/produkt/wyciag-z-bazy-bmw-w-sprawie-akcji-technicznych/

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.