Uszkodzona gładź cylindrowa silnika BMW – jak to naprawić?

Pytanie kierowcy BMW – detale uszkodzenia gładzi

W moim silniku denko tłoka zostało wypalone aż do pierścienia, a gładź posiada wgłębienie (widoczne na zdjęciach), prawdopodobnie od wypalenia i fragmentów tłoka. Ciśnienie sprężania na tym cylindrze było 0, a na pozostałych ok. 16 bar oraz na jednym 14,5 bar. Przed zdarzeniem na wszystkich było niecałe 15 bar.

Dokonałem pomiarów średnicy w dwóch kierunkach prostopadłych na trzech cylindrach i różnice (tzw. owalizacja) wyniosła kolejno: 0,40 mm, 0,20 mm i 0,20 mm (mierzone suwmiarką tradycyjną z dokładnością do 0,05mm).

Zawory wylotowe uszkodzonego cylindra delikatnie „oberwały”, gdyż wykazują nieszczelność po kilkunastu minutach moczenia od góry benzyną. Pozostałe zawory oraz gniazda wydają się być w porządku, nie przepuszczają benzyny, ale to byśmy musieli sprawdzić dokładnie. Gładzie są najprawdopodobniej pokryte nikasilem. Proszę o poradę.

Problem dotyczył BMW 5 E39 z silnikiem M52B28 z pojedynczym VANOSEM, ale może zdarzać się też w innych modelach.

BMW 525i E39
BMW 525i E39 | OSX / Public domain

Odpowiedź serwisu BM Cars – ekonomia naprawy uszkodzonej gładzi

Z opisanych uszkodzeń silnika wynika, że niestety koszt jego naprawy przekroczy wartość silnika sprawnego używanego zakupionego na wtórnym rynku.

W przypadku uszkodzenia gładzi cylindrowej dochodzi dodatkowo konieczność wymiany bloku silnika, co powoduje drastyczny wzrost kosztów. Ceny części silnikowych są również bardzo wysokie i nie wszystkie są osiągalne w formie zamienników. Proponuje poszukać na wtórnym rynku silnika sprawnego z gwarancją rozruchową. Najtańsza wersja to słupek i przełożenie osprzętu z Pańskiego silnika.

Dla postawienia precyzyjnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych.

System VANOS w BMW
System VANOS w silniku spalinowym BMW by Olli1800 [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

Uszkodzona gładź cylindrowa silnika BMW
Zaolejone zawory silnika BMW | Zdjęcie właściciela pojazdu

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Uszkodzona gładź cylindrowa silnika BMW
Uszkodzona gładź cylindrowa silnika BMW | Zdjęcie właściciela pojazdu
Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.