Siwy dym z wydechu BMW – co jest powodem i jak to naprawić?

Pytanie kierowcy – siwy dym w BMW

Samochód przy porannym odpaleniu przez około 5 sekund kopci na siwo. Jest to objaw, który nie występuje codziennie. Gdy nie ma siwego dymu, to silnik chodzi cicho, a gdy kopci to silnik pracuje głośniej, co słychać szczególnie przy końcówce wydechu.

Kontrola stanu oleju wskazuje poziom maksymalny, silnik nie pobiera oleju, nie ubywa płynu chłodniczego, nie ma go również w oleju. Jak to rozwiązać?

Problem dotyczył BMW 3 z silnikiem benzynowym 2,0i N20, ale może zdarzać się też w innych modelach.

silnik BMW N20
Silnik BMW N20 | Hullie / CC BY-SA

Odpowiedź serwisu BM Cars – charakterystyka silnika N20 i kwestia siwego dymu

Opisany problem kopcenia po uruchomieniu zimnego silnika jest często spotykanym objawem w silnikach benzynowych 2,0i BMW. W silniku N20 pojawia się zjawisko zwiększonego zużycia oleju. Jeśli zużycie nie przekracza 1-2 litrów na 10 000 km to jest to dopuszczalny przez producenta poziom.

Efektem spalania oleju może być efekt delikatnego zabarwienia spalin na kolor siwy lub lekko niebieski. Efekt ten będzie szczególnie widoczny po uruchomieniu zimnego silnika przez kilka sekund, zanim para wodna ze spalin nie przestanie się wydobywać z układu wydechowego.

Dodatkowym źródłem przedostawania się oleju do komory spalania może być zużyta odma (separator oleju) w układzie odpowietrzenia skrzyni korbowej. Przy niesprawnej odmie olej jest tłoczony do kolektora ssącego i spalany w silniku. Efektem może być kopcenie silnika po uruchomieniu i w trakcie jazdy po zatrzymaniu pojazdu na kilkanaście sekund (np. na światłach). Podniesienie obrotów przy ruszeniu może być połączone z efektem wydmuchania nadmiaru zabarwionych spalin z wydechu. W silniku N20 odma stanowi integralną część pokrywy zaworów.

Biorąc pod uwagę przebieg samochodu i stwierdzony przez Pana brak pobierania znaczących ilości oleju zalecamy kontrolę stanu odmy oraz występowania oleju w kolektorze ssącym. W takim przypadku należy wymienić pokrywę zaworów wraz z odmą i wykonać czyszczenie układu dolotowego silnika.

siwy dym BMW
Siwy dym z przykładowego auta | Ruben de Rijcke [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

BMW 3 F30
BMW 320d Luxury Line (F30) by M 93 (CC BY-SA 3.0 DE) Wikimedia Commons

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

BMW 3 F30
BMW 3 F30 | By User:MB-one (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.