Wysokie spalanie oleju w BMW 1 – przyczyny oraz jak to naprawić?

Pytanie kierowcy – spalanie w BWM 1

Kupiłem moje BMW około dwóch miesięcy temu z przebiegiem 150 000 km. Zauważyłem znaczne ubytki oleju ok. 1 l na 1000 km. Najczęściej samochód podczas jazdy nie dymi jakoś znacząco. Natomiast, gdy dojeżdżam do świateł i dynamicznie ruszam lub, gdy dodam gazu, za samochodem unosi się chmura niebieskawego dymu. Pojawia się on jedynie na ciepłym silniku. Czy mógłbym prosić o jakąś poradę? Co to może być?

Problem dotyczył BMW 120i E87 z silnikiem N46 o mocy 150 KM, ale może występować też w innych modelach.

BMW 1 E87
BMW 118d E87 | OSX [Public domain], via Wikimedia Commons

Odpowiedź serwisu BM Cars – usterki związane z wysokim zużyciem oleju w BMW 1

Konstrukcja silnika N46 i jego wykonanie powodują, że zużywa on zwyczajowo około 0,3-0,5 l oleju na 1000 km. Jest to zużycie/spalanie oleju, przy założeniu, że nie mam wycieków.

Po przebiegu około 70-100 000 km pojawia się dodatkowo problem z zatykająca się odmą i jej przewodami. Niesprawne odpowietrzenie skrzyni korbowej powoduje wtłaczanie oleju do kolektora ssącego i spalanie dodatkowych ilości oleju połączone z kopceniem w trakcie przyspieszania lub po krótkim nawet postoju z pracującym silnikiem.

W takim przypadku rozwiązaniem problemu jest wymiana odmy z przewodami i wyczyszczenie kolektora ssącego. Po przebiegach rzędu 100-150 000 km bardzo częstym zjawiskiem jest również zużycie uszczelniaczy zaworowych i zapieczenie pierścieni zgarniających na tłokach.

Obydwa te objawy powodują znaczny wzrost zużycia oleju pow 1 l na 1000 km i dodatkowe silne kopcenie w trakcie jazdy. Usunięcie usterki wymaga wymiany uszczelniaczy (zazwyczaj połączone z demontażem głowicy silnika) i wymianą kompletu pierścieni tłokowych. Operacja jest czasochłonna i droga. Pomimo tego nie daje ona pełnej gwarancji usunięcia usterki z powodu (czasami) nadmiernego zużycia gładzi cylindrowych w bloku silnika.

Postawienie trafnej diagnozy wymaga wykonania pełnej diagnostyki silnika.

silnik spalinowy bmw n46
Silnik spalinowy BMW N46 | Chris1287 / Public domain

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

BMW 1 E87
BMW E87 135i Alpine White z BMW Performance | Zinger32 [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

BMW 1 E87
BMW 1 E87 | By Rudolf Stricker [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons
Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.