Problemy z zapłonem w MINI R56 – jak je naprawić?

Pytanie kierowcy MINI

Mam problem z odpalaniem mojego Mini R56. Gdy auto dłużej stoi na przykład rano, to nie zawsze chce odpalić za pierwszym razem.

Niekiedy odpali za drugim, trzecim, piątym, dziesiątym razem. Nie ma zasady. To wygląda na odcięcie zapłonu lub paliwa. Błędów nie ma. Mój mechanik stwierdził, że auto jest sprawne. Zaraz po odpaleniu faluje na obrotach, a po ponownym odpaleniu wszystko jest OK. Jakieś pomysły co z tym zrobić?

Problem dotyczył modelu MINI R56 z 2007 z silnikiem benzynowym 1.6 o mocy 120 KM, ale występuje także w innych modelach.

Mini Cooper (R56) | M 93 [CC BY-SA 3.0 DE]

Odpowiedź serwisu BM Cars

Opisany problem trudności z zapalaniem silnika może mieć związek z bardzo wieloma uszkodzeniami. Najczęściej powtarzające się usterki w tym silniku dotyczą nieszczelności w układzie dolotowym. W efekcie silnik zaraz po odpaleniu gaśnie lub falują obroty.

Kolejną przyczyną może być brak synchronizacji w obrotach wału korbowego z wałkami rozrządu z powodu uszkodzenia czujnika wału lub wałka. Błędne odczyty powodują, że sygnały przekazywane do sterownika silnika nie pozwalają na skuteczne uruchomienie silnika.

Postawienie trafnej diagnozy wymaga przeprowadzenia pełnej diagnostyki pojazdu.

miękkie hamulce MINI
By Jeremy from Sydney, Australia (Mini Cooper R56 Camden) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

Inne porady techniczne związane z poruszaną tematyką

miękkie hamulce MINI
Naprawa MINI na podnośniku

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Mini One R56 | Tokumeigakarinoaoshima [CC0]
Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.