Niesprawny tempomat w BMW 5 – co jest powodem?

Pytanie kierowcy BMW

Problem dotyczy tempomatu (zwykłego). W trakcie jazdy (raz na jakiś czas) pojawia się błąd tempomatu – tempomat niesprawny. Błąd pojawia się niezależnie czy tempomat jest używany w danej chwili, czy nie. Po pojawieniu się ostrzeżenia na temat tempomatu brakuje jakiejkolwiek reakcji na próbę włączenia tempomatu.

Gdy zgaszę i ponownie uruchomię auto, to błędu nie ma, a z tempomatu mogę korzystać do chwili, w której znowu pojawi się błąd. Program diagnostyczny ISTA-D pokazuje błąd: 002F4F – prędkość jazdy – wiarygodność (szczegóły: Błąd chwilowo nieobecny, Niewiarygodny sygnał lub wartość. Błąd nie powoduje zaświecenia lampki ostrzegawczej (MIL)). Innych błędów nie ma. Proszę o poradę.

Problem dotyczył BMW 5 E60 z 2004 roku z automatyczną skrzynią, ale może zdarzać się też w innych modelach.

Odpowiedź serwisu BM Cars

Zakładając, że diagnoza została poprawnie wykonana, opisana sytuacja sugeruje, że mamy problem z odczytem prędkości pojazdu. Oznaczenie błędu jako chwilowe sugeruje problem po stronie instalacji elektrycznej, zwarcie, zbyt wysoką rezystancję (zielone piny) lub inne podobne usterki.

Przeprowadzona diagnostyka za pomocą systemu ISTA, podpowiada kolejne kroki w celu usunięcia usterki. Jednak ze względów bezpieczeństwa oraz pewności dobrze wykonanej naprawy, zalecamy serwisowanie swojego BMW u specjalistów.

Warto zapoznać się z artykułem, gdzie opisaliśmy ile kosztują nasze usługi i co ma wpływ na finalne kwoty.

BMW 5 E60
BMW M5 E60 | Alexandre Prévot via Flickr (CC BY-SA 2.0)

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

BMW 5 E60
BMW 5 E60 | By Prior Design [CC BY 2.0]

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

BMW 5 E60
BMW 5 E60 | By OSX (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.