„Czkawka” w BMW X6 z automatyczną skrzynią – jak naprawić?

Pytanie kierowcy BMW

Mam problem ze skrzynią automatyczną na zimnym silniku. Problemy występują podczas jazdy z małą prędkością przy obrotach silnika rzędu 1200/min.

Gdy ruszam to on, zamiast płynnie jechać, ma taką jakby czkawkę. Problem ustaje, gdy silnik się rozgrzeje lub gdy od razu ruszam dynamicznej. Przebieg to 130 000 km – udokumentowany. Przy 120 000 była wymiana oleju w skrzyni metodą dynamiczną. Po rozgrzaniu silnika skrzynia działa bez zastrzeżeń. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Problem dotyczył modelu BMW X6 E71 z 2011 roku z automatyczną skrzynią biegów, ale może występować też w innych modelach.

BMW X6 E71
BMW X6 E71 | M 93 [Attribution], via Wikimedia Commons

Odpowiedź serwisu BM Cars

Opisany przez Pana problem może być związany z problemem zarówno po stronie skrzyni biegów, jak i silnika. Bardzo podobne objawy dają usterki sprzęgła hydrokinetycznego – jest to powiązane z pracą automatycznej skrzyni biegów.

Problem szarpania przy ruszaniu lub falowania przy przyspieszaniu może również być związany z falowaniem obrotów silnika lub problemem z uzyskaniem odpowiedniej mocy/momentu obrotowego silnika – szczególnie przy niskich jego obrotach.

W modelu X6 wyposażonym dodatkowo w skrzynkę VTG – włączającą napęd xDrive na przednią oś pojawia się czasami problem „zasprzęglania” i „wysprzęglania” przedniej osi w trakcie przyspieszania. Jest to odczuwalne jako poszarpywanie, utrata przyczepności/ślizg, jazda na „kwadratowych” kołach lub „czkawka” pojazdu.

Postawienie trafnej ekspertyzy wymaga wykonania pełnej diagnostyki pojazdu.

Odsyłamy również do strony na temat wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów.

automat xdrive bmw
Ośmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów w BMW

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

automat xdrive bmw
Automatyczna skrzynia biegów firmy ZF | By Ritchyblack – Stefan Krause [FAL] via Wikimedia Commons

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

BMW X6 E71
BMW X6 E71 | OSX [Public domain], via Wikimedia Commons
Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.