Głośniejsza praca silnika w BMW zaraz po uruchomieniu – co jest powodem?

Pytanie kierowcy BMW

Posiadam BMW z silnikiem 2.0 benzynowym i przejechanym dystansem 170 000 km. Wszystko jest OK, tylko po zapaleniu silnika przez minutę chodzi trochę głośniej. Wydaje mi się, że dźwięk dochodzi od strony kolektora wydechowego.

Problem dotyczył BMW 3 E91 z silnikiem benzynowym 2.0, ale może występować też w innych modelach.

BMW E91
BMW E91 | 328cia [Public domain], via Wikimedia Commons

Odpowiedź serwisu BM Cars

Opisany problem głośniejszej pracy silnika zaraz po odpaleniu jest najczęściej związany z głośniejszą pracą rozrządu. Po dłuższym postoju olej ścieka z górnych elementów silnika do miski olejowej. Przy rozruchu takiego silnika elementy rozrządu w górnej części – wałki i popychacze nie mają odpowiedniego smarowania do czasu przepompowania odpowiedniej ilości oleju przez pompę oleju.

Również napinacze olejowe łańcuchów rozrządu zasilane są olejem, którego ciśnienie robocze osiągane jest dopiero po uruchomieniu silnika. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich olejów i odpowiednio częsta ich wymiana (najrzadziej co 15 000 km lub raz w roku). Castrol Magnatec jest przykładem oleju specjalnie wyposażonego w cząsteczki, które osiadając na górnych elementach silnika, znacznie wolniej spływają do miski olejowej. Nawet przy dłuższym postoju zapewnia to odpowiednie smarowanie w momencie rozruchu. Temat doboru olejów do siników BMW opisaliśmy szczegółowo tutaj.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

Castrol Magnatec
Castrol Magnatec 10W-40 | Castrol ©

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

BMW E91
BMW 320d Touring E91 | By nakhon100 [CC BY 2.0]

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Silnik BMW E90
Silnik w BMW E90 | FASTILY [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.