Zjawisko „lewego powietrza” w BMW – co jest przyczyną i jak to naprawić?

Pytanie kierowcy BMW

Mam problem z moim BMW. Po długim postoju odpalam auto bez problemów, ale po mniej więcej trzech minutach bez dodawania gazu, czyli bez ruszania, gwałtownie spadają obroty i auto gaśnie.

Następnie odpala już bez problemów. Na wolnych obrotach na zimnym silniku obroty wynoszą 1100. Gdy się rozgrzeje, obroty są w przedziale 600-700. Zauważyłem też drugą rzecz.

Gdy puszczę gaz i toczę się siłą rozpędu bez sprzęgła i hamulca to przy końcowej fazie, kiedy to obroty są poniżej 1400, jest uczucie, jakby coś pchało auto. Wskaźnik zużycia paliwa tymczasowego podnosi się do około 10 litrów na 100 km. Zjawisko zanika, gdy wciskam sprzęgło i wyhamowuję auto do zera lub, gdy kontynuuję jazdę.

Ostatnio profilaktycznie wymieniłem filtr paliwa i zero efektu. Co to może być? Czy te dwa efekty to dwie różne rzeczy? Czy są one powiązane?

Problem dotyczył BMW 316i E46, ale może występować też w innych modelach.

lewe powietrze bmw
BMW 3 E46 | By Butze [CC0]

Posłuchaj wersji audio

Odpowiedź serwisu BM Cars

Opisane objawy sugerują problem z nieszczelnością układu dolotowego powietrza. Bardzo podobne zachowanie silnika pojawia się wówczas, gdy do silnika przedostaje się tzw. lewe powietrze przez nieszczelności w kolektorze ssącym lub przewodach powietrznych za przepływomierzem.

Niezgodna ilość powietrza z danymi, które przekazuje przepływomierz, powoduje falowanie obrotów silnika lub nawet jego gaśnięcie. Obroty spadają wówczas poniżej 400. Opisany efekt pchania pojazdu przy spadających obrotach silnika może być również wywołany przez nieszczelności.

Konieczne jest sprawdzenie szczelności układu dolotowego i wyeliminowanie ewentualnych uszkodzeń. Opisany problem jest najczęściej spotykaną usterką w tym silniku wywołującą efekt falowania obrotów.

Dla postawienia jednak dokładnej diagnozy konieczna jest pełna diagnostyka komputerowa silnika.

lewe powietrze bmw
BMW E46 M3 CSL by Alberto Pérez Franco [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

lewe powietrze bmw
Kolektor ssący w BMW

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

lewe powietrze bmw
BMW 318i E46 | By Alexander Lindquist [CC BY-ND 2.0]
Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.