Czy odma ma wpływ na filtr DPF w silnikach BMW?

Pytanie kierowcy BMW

Piszę w sprawie problemu, jaki powstał z DPF po wizycie w dwóch warsztatach. Otrzymałem różne sugestie mechaników na temat odmy. Jeden twierdzi, że nie wymienia się jej, a drugi bezwzględnie zaleca, gdyż ma to wpływ na czystość zasysanego powietrza. Proszę o poradę.

Problem dotyczył BMW E60 520d z 2008 roku z silnikiem N47 i przebiegiem 250 000 km, ale może zdarzać się też w innych modelach.

Odpowiedź serwisu BM Cars

Filtr odmy podlega okresowej wymianie. W starszych wersjach silnika N47 odma była częścią wymienną podlegającą wymianie po przebiegu 100 000 km lub wcześniej, jeśli nie spełniała swojej funkcji. Jej zadaniem było oddzielenie oleju od gazów wydechowych wypychanych ze skrzyni korbowej i kierowanych z powrotem do układu dolotowego silnika.

W nowszych wersjach silnika N47 odma stanowi integralną część pokrywy zaworów. Jej żywotność nie została zwiększona i w przypadku niespełniania swojej funkcji – przepuszczanie oleju do układu dolotowego – powinna zostać wymieniona wraz z pokrywą zaworów. Nie sprawność odmy i pojawianie się oleju silnikowego w układzie dolotowym może skutkować między innymi, szybszym zapychaniem filtra DPF.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu, by precyzyjnie zdiagnozować zaistniałą sytuację.

odma dpf bmw

Schemat przewodu powietrza doładowującego w BMW | © RealOEM, BMW AG

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

odma dpf bmw

Filtr DPF w BMW

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Darmowe Porady Techniczne

odma dpf bmw

BMW 5 E60 | By OSX (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.