Świeżo wymieniony DPF w BMW, ponownie zatkany w krótkim czasie – co jest powodem?

Pytanie kierowcy BMW

W moim BMW został wymieniony filtr DPF na nowy model firmy JMJ. Po prawie dwóch miesiącach zaświeciła się kontrolka filtra na desce rozdzielczej. Złożyłem reklamację u mechanika, który stwierdził, że “uszkodzona jest sonda lambda i sterownik świec żarowych”. Po wymianie tych części próba wypalania filtra nie przynosi rezultatów. Ponadto okazuje się, że kontrolka zapala się nawet bez uruchomionego silnika (na samym zapłonie). Czy to oznacza, że trzeba wymienić filtr po raz kolejny?

Problem dotyczył BMW 5 E60, ale może zdarzać się też w innych modelach.

DPF BMW

Filtr DPF w BMW

Odpowiedź serwisu BM Cars

Opisany przez Pana problem jest złożony. Po wymianie filtra DPF na nowy konieczne było sprawdzenie pozostających w sterowniku silnika błędów stałych, takich jak błąd sterownika świec żarowych oraz sondy lambda.

Ponadto zawsze należy sprawdzić czystość układu dolotowego i sprawność układu wtryskowego, żeby wyeliminować przyczyny kolejnego zatkania nowego filtra DPF. Niesprawny sterownik świec żarowych lub inny stały błąd sterownika DDE powoduje, że nie załączy się automatyczny tryb dopalania filtra DPF.

W przypadku eksploatacji pojazdu z takim błędem można zatkać kolejny filtr na krótkim dystansie. Podobna sytuacja wystąpi, gdy w układzie dolotowym znajduje się duża ilość oleju silnikowego (nie sprawna odma) lub nie sprawne wtryskiwacze (zbyt wysokie korekcje).

Zapalająca się kontrolka DPF zaraz po włączonym zapłonie bez uruchomienia silnika może dodatkowo świadczyć o problemie z działaniem sondy lambda lub czujnika ciśnienia/temperatury filtra DPF.

Dla postawienia trafnej diagnozy konieczne jest jednak wykonanie pełnej diagnostyki silnika i pojazdu.

DPF BMW

Komunikat “Oil Service” oraz “Inspection” w BMW oznaczające potrzebę wizyty w serwisie

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Darmowe Porady Techniczne

DPF BMW

BMW 5 E60

 

Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.