Trzeszcząca kierownica w BMW – co jest powodem i jak to naprawić?

Pytanie kierowcy BMW

W ostatnim czasie usłyszałem niepokojące dźwięki wydobywające się podczas ruchu kierownicy w BMW E60. Trudno mi zlokalizować miejsce wydobywających się odgłosów przypominających ocieranie gumowych elementów. Szukam w internecie przyczyn występujących objawów ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Dodam że odgłosów nie słychać od rozpoczęcia jazdy tylko po pewnym czasie.

Czy wasz serwis miał może styczność z takim przypadkiem?

Przesyłam link z filmem idealnie obrazujący mój problem:

Problem dotyczył modelu BMW E60 Serii 5, ale zdarza się również w innych modelach.

Odpowiedź serwisu BM Cars

Opisany przez Pana problem jest często spotykany w modelach E60 i E90, zdarza się również czasami w modelu E87. Odgłosy ocierania lub piszczenia przy obrotach kierownicy dochodzą spod samego koła kierownicy i przypominają ocieranie elementów plastikowych lub trzeszczącej skóry. Odgłosy zazwyczaj pochodzą z pierścienia ślizgowego koła kierownicy za pomocą którego przekazywane są informacje z kierownicy wielofunkcyjnej do pojazdu.

W takim przypadku nie pomaga próba “smarowania” elementów pod kołem kierownicy która kończy się zazwyczaj wyciekami tłustych substancji na kolana kierowcy. Ewentualna wymiana pierścienia kierownicy związana jest w tych modelach z wymianą całego “Centrum sterowania” kolumny kierowniczej, zawierającego również dźwignie kierunkowskazów, wycieraczek i ewentualnie tempomatu.

Dobranie właściwego “centrum sterowania” powinno odbywać się z wykorzystaniem numeru VIN pojazdu.

Unikniemy wówczas pomyłek w doborze części – zależnej od wyposażenia fabrycznego pojazdu.
Po wymianie konieczne jest kodowanie nowej części (przypisanie do numeru VIN pojazdu). Próba wymiany “centrum sterowania” na element używany – sprawny z innego pojazdu nie zawsze kończy się powodzeniem i w przypadku nie zakodowania tego elementu może skończyć się brakiem kontroli trakcji w pojeździe lub uszkodzeniem sterownika DSC.

Proponujemy jednak w każdym przypadku indywidualną diagnostykę pojazdu w celu potwierdzenia w/w przypadku lub znalezienia innej przyczyny dochodzących odgłosów.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

Kierownica BMW

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

Trzeszcząca kierownica BMW

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Darmowe Porady Techniczne

Trzeszcząca kierownica BMW

Foto: By The Car Spy (2006 BMW M5) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.