Brak płynnej zmiany biegów w automacie – co jest powodem i jak to naprawić?

Pytanie kierowcy BMW

Mam pytanie odnośnie działania skrzyni automatycznej, od niedawna posiadam BMW E61 i od czasu do czasu zauważyłem przeciąganie obrotów w momencie zmiany biegu z 2 na 3. Silnik ciągnie do ok. 2500 obrotów i zmienia bieg z lekkim szarpnięciem. Tak się dzieje przez jakiś czas. Po prostu nie zmienia biegu, tylko przeciąga. Zdarza się to podczas jazdy w mieście, raz na 2 tygodnie.

Wyjeżdżam poza miasto, zrobię krótką trasę i skrzynia zmienia biegi normalnie, czyli przy ok. 1800 obrotów silnika – bez żadnych szarpnięć. Czym może być to spowodowane stylem jazdy? Autem jeżdżę bardzo spokojnie. Proszę o poradę.

Problem dotyczył modelu BMW 530 XD E61 rocznik 2007, ale zdarza się również w innych modelach.

brak płynnej zmiany automat bmw

Odpowiedź serwisu BM Cars

Automatyczna skrzynia biegów w samochodach BMW, działająca sprawnie, powinna zmieniać biegi niezależnie od stylu jazdy kierowcy w sposób płynny i nieodczuwalny dla użytkowników (bez szarpnięć, zatrzymań bądź skoków pojazdu przy zatrzymaniu). Każdy z tych dodatkowych objawów podobnie jak tzw “przeciąganie biegów” tzn. zbyt długie utrzymywanie biegu przed jego przełączeniem świadczy o nieprawidłowej pracy skrzyni.

Postawienie trafnej diagnozy wymaga przeprowadzenia pełnej diagnostyki skrzyni i pojazdu. W przypadku pojazdów używanych, gdzie ilość kierowców była duża, czasami wystarczy skasowanie adaptacji skrzyni. Po takim zabiegu skrzynia „przyucza się” do nowego kierowcy i jego stylu jazdy. Przy przebiegach powyżej 120 000 zalecane jest sprawdzenie poziomu i jakości oleju w skrzyni a po ok. 240 000 km zalecana wymiana oleju wraz z filtrem.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

brak płynnej zmiany automat bmw

Dźwignia automatycznej skrzyni biegów w BMW | By Anslaton [CC BY 3.0]

Inne porady BMW związane z poruszaną tematyką

brak płynnej zmiany automat bmw

8 biegowa automatyczna skrzynia biegów

Przeczytaj więcej porad i zadaj własne pytanie

Darmowe Porady Techniczne

brak płynnej zmiany automat bmw

BMW E61 | By Matthias93 (talk) 13:24, 20 January 2009 (UTC) (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.