Katalizator w BMW – problemy i naprawa konwertera katalitycznego w autach benzynowych

Co to jest katalizator?

Katalizator samochodowy to potoczne określenie konwertera katalitycznego, który jest elementem układu wydechowego, a jego zadaniem jest zmniejszenie ilości szkodliwych związków w spalinach. Katalizatory stosowane są od wielu lat i ich obecność w układzie wydechowym jest wymuszona przepisami (normy EURO). Oprócz oczyszczania spalin z substancji szkodliwych katalizator zapewnia osiąganie założonych parametrów mocy i momentu obrotowego w silniku. W samochodach z silnikami Diesla stosowane są filtry DPF, które opisaliśmy w osobnym artykule.

katalizator MINI BMW

Przykładowy katalizator. Tu z samochodu MINI (produkowanego przez BMW)

Przyczyny uszkodzeń katalizatorów w BMW

Katalizator usytuowany jest najczęściej w dolnych partiach podwozia. Jest przez to narażony na uszkodzenia mechaniczne związane z najechaniem na przeszkody terenowe. Jego nagłe schłodzenie, na przykład przez wjechanie w głęboką kałużę, może również spowodować trwałe uszkodzenia. Ponadto żywotność każdego katalizatora jest określona już na etapie projektu i produkcji. Zazwyczaj jest to przebieg w okolicach 200. tysięcy kilometrów. Biorąc pod uwagę średnią wieku i przebiegu samochodów w Polsce, limit ten jest już przekroczony.

Zakładana konstrukcyjnie żywotność katalizatora oparta jest również na jego prawidłowej eksploatacji. Oznacza to stosowanie:

  • właściwego paliwa,
  • odpowiedniego oleju silnikowego,
  • sprawnego układu zapłonowego i paliwowego.

Każda awaria tych układów negatywnie wpływa na pracę katalizatora i w konsekwencji na przekroczenie norm spalania.

katalizator kałuża bmw

Choć kałuża wygląda niepozornie, to może być poważnym zagrożeniem dla rozgrzanego katalizatora | By Mitchel Lensink on Unsplash

Sposoby naprawy katalizatora w BMW

  1. Wymiana katalizatora na nowy oryginalny – pewność gwarantowana przez producenta z Monachium i najwyższy koszt.
  2. Wymiana katalizatora na nowy zamiennik – pewność gwarantowana przez producenta współpracującego z BMW. Koszt jest umiarkowany, a jakość taka sama jak w przypadku części oryginalnych. Polecamy zapoznać się z artykułem opisującym różnice między zamiennikami i oryginałami.
  3. Regeneracja katalizatora – pewność uzależniona jest od stopnia zużycia katalizatora. Koszt jest najniższy, ale wiąże się „uziemieniem” samochodu na kilka dni.

Wszystkie wymienione usługi oferujemy w naszym serwisie.

BMW 3

BMW 3 E46 Touring | By nakhon100 [CC BY 2.0]

Usunięcie katalizatora

Celowo w sposobach naprawy katalizatora pominęliśmy metodę usuwania go, którą wykonują niektóre warsztaty. Konsekwencje techniczne to przede wszystkim zmiana parametrów pracy silnika. Sondy i czujniki przekazując dane do sterownika silnika, korygują dawki paliwa. Efektem jest ograniczenie mocy i momentu obrotowego oraz włączenie trybu awaryjnego. W nowszych modelach wyposażonych w turbosprężarki może dojść do ich uszkodzenia.

Konsekwencje prawne i finansowe usunięcia katalizatora z BMW

Obowiązkowe badania techniczne pojazdów w Polsce od początku 2018 roku obejmą również pomiar emisji spalin i ich zgodności z deklarowaną w dowodzie rejestracyjnym normą EURO. W przypadku przekroczenia emisji pojazd zostanie unieruchomiony do czasu jego naprawy.

Jeszcze ostrzejsze jest podejście władz w innych krajach, przez które przejeżdżamy w ramach wakacyjnych podróży. W wielu miastach Europy do wjazdu do wydzielonych stref dużych miast nasz pojazd musi spełniać normę emisji spalin na minimalnym poziomie EURO 4. Policja drogowa między innymi w Austrii, Włoszech, Niemczech czy we Francji dysponuje przenośnymi urządzeniami do mierzenia jakości spalin. Negatywny wynik to zatrzymanie pojazdu na parkingu policyjnym i możliwość jego odebrania tylko na lawecie, po uiszczeniu wysokich kar i opłat administracyjnych.

Biorąc pod uwagę opisane powyżej konsekwencje, stanowczo odradzamy usuwanie katalizatorów. Znacznie lepiej jest rozwiązać usterkę w sposób legalny, bezpieczny i dobry dla środowiska.

katalizator mini bmw

Przykładowy katalizator. Tu z samochodu MINI (produkowanego przez BMW)

Komentowanie dla tego wpisu jest zablokowane.