Jazda na „podwójnym gazie”

Często w mediach słyszymy o kolejnym kierowcy zatrzymanym  za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, czyli jazdę na tzw. “podwójnym gazie”. Statystyki Policji, choć malejące, budzą nadal trwogę. Tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia policja zatrzymuje średnio 500 – 600 nietrzeźwych kierowców.

jazda po alkoholu

Działanie alkoholu na kierowcę

Jakie jest działanie alkoholu na sprawność czynności motorycznych kierowcy, wiadomo nie od dzisiaj.

Surowe polskie normy w tym zakresie, czyli dopuszczany jedynie wynik pomiaru kontrolnego poniżej 0,2 promila, wymagają aby kierujący pojazdem byli trzeźwi. Wynik pomiędzy 0,2 a 0,5 promila jest uważany za stan po spożyciu alkoholu i jest wykroczeniem. Wynik pomiaru powyżej 0,5 promila jest już przestępstwem. Konsekwencje prawne zarówno wykroczenia jak i przestępstwa wspomnianego wyżej są bardzo dokuczliwe i ich szczegółowy opis możemy znaleźć na portalach prawnych i stronach kancelarii.

Zjawisko jazdy po pijanemu nie dotyczy wyłącznie osób prywatnych. Takie sytuacje zdarzają się również wśród zawodowych kierowców, tych którzy jeżdżą samochodami ciężarowymi, a nawet wśród, autobusów komunikacji miejskiej. Brak odpowiedzialności ze strony kierowców, a także brak nadzoru ze strony przełożonych, może powodować śmiertelne konsekwencje.

Jak możemy temu zaradzić?

jazda po alkoholu

Dostępne rozwiązanie dla wszystkich

Istnieje proste i skuteczne rozwiązanie tej sytuacji w postaci blokad alkoholowych montowanych w pojazdach. Zadaniem takiej blokady jest zablokowanie możliwości uruchomienia lub prowadzenia pojazdu dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Przed uruchomieniem silnika pojazdu wyposażonego w blokadę, kierowca musi dmuchnąć w urządzenie pomiarowe sprzężone ze specjalnie skalibrowaną centralką mierzącą ilość alkoholu w wydychanym powietrzu (podobnie jak w trakcie kontroli policyjnych).

Właściwie zamontowana blokada uniemożliwia jakiekolwiek kombinacje i próby obejścia w postaci dmuchania przez inną osobę, zakłócania pomiaru za pomocą dymu tytoniowego, spożywania pokarmów czy nawet dmuchania przez rurkę umieszczona w wodzie – bo i takie próby bywały. W przypadku wykrycia stężenia powyżej dopuszczalnej normy (0,2 promila), urządzenie blokuje możliwość uruchomienia silnika i oczekuje na zmianę kierowcy. Możliwe jest również powiadomienie drogą radiową lub komórkową dyspozytora lub kierownika transportu. Opcjonalnie istnieje możliwość czasowego wymuszania regularnych pomiarów np. co godzinę lub co kilka godzin. Standardowo urządzenie po odblokowaniu możliwości uruchomienia silnika pamięta odczyt przez 30 minut od unieruchomienia silnika, co jest korzystne w przypadku nagłego zgaszenia w trakcie jazdy lub krótkich postojów np. pod sklepem czy na stacji benzynowej.

Z dobrodziejstw blokad alkoholowych korzysta już bardzo wiele firm transportowych w tym MZA Warszawa oraz indywidualnych kierowców a nawet wypożyczalni samochodowych. Gwarancja bezpieczeństwa, a tym samym wyeliminowanie nieodpowiedzialnych kierowców zwraca poniesione nakłady w bardzo szybkim czasie.

jazda po alkoholu

Blokada alkoholowa Autowatch zamontowana w autobusie miejskim | źródło: Autowatch Polska

Blokady alkoholowe w Polsce

Polskie prawo od niedawna dopuszcza również możliwość wykorzystania zamontowanych blokad do skrócenia okresu kary nałożonej za jazdę po spożyciu alkoholu. Dzięki temu można ubiegać się o pozwolenie na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową, jeśli minęła połowa orzeczonego wyroku lub co najmniej 10 lat jeśli zakaz był dożywotni. Kierowcy, którzy zostali skazani przed wejściem ustawy w życie będą mogli ubiegać się o prawo do prowadzenia pojazdu z blokadą po upływie 18 miesięcy zakazu.

Montaż i wynajem blokady alkoholowej

Konieczne jest oczywiście poniesienie kosztów blokady alkoholowej oraz jej instalacji. Montażu dokonuje producent lub jego autoryzowany przedstawiciel. Kalibrację alcomobilizera należy przeprowadzać co 12 miesięcy – należy pamiętać, że trzeba posiadać przy sobie dokument potwierdzający kalibrację. Ponadto po montażu blokady konieczna jest wizyta w stacji kontroli pojazdów celem wystawienia zaświadczenia o montażu. Dopiero z tak przygotowaną dokumentacją możemy udać się do starostwa powiatowego (lub innego organu wydającego prawo jazdy) z wnioskiem o wydanie specjalnego prawa jazdy z adnotacją o zamontowanej blokadzie.

Spośród wielu blokad dostępnych na rynku polecamy szczególnie blokady firmy Autowatch Polska – generalnego importera szwedzkich urządzeń – którego jesteśmy Autoryzowanym Dealerem i Serwisem. Model TAB 720 posiada homologację Ministra Infrastruktury.

jazda po alkoholu

Blokada alkoholowa Autowatch zamontowana w autobusie miejskim | źródło: Autowatch Polska

Poza możliwością zakupu i montażu oferujemy również możliwość wypożyczenia blokady na dowolny okres z minimalną opłatą 80 zł na miesiąc.

Reklama partnera afiliacyjnego

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane

Dodaj komentarz lub zadaj pytanie. Z chęcią pomożemy.