Elektronika BMW

Wnętrze BMW 530d E60 | photo: 1971markus [CC BY-SA 4.0]

Na czym polega naprawa elektroniki i sterowników w BMW?

Samochody BMW zależnie od wyposażenia posiadają od kilkunastu do kilkudziesięciu sterowników połączonych siecią CAN i sieciami światłowodowymi. Zaawansowane narzędzia diagnostyczne pozwalają na znalezienie i umiejscowienie uszkodzenia zarówno w samych sterownikach jak i w sieciach transmisyjnych.

W większości wypadków sterowniki nie nadają się do naprawy. Wielowarstwowy druk układów elektronicznych i czasami dodatkowe zabezpieczenia w postaci warstwy izolacyjnej osłaniającej całą płytkę z jej elementami uniemożliwiają dostęp i naprawę sterownika. Usunięcie usterki polega wówczas na naprawie uszkodzonej wiązki, wtyczki lub wymianie sterownika na nowy. Po wymianie konieczne jest programowanie nowego sterownika i kodowanie (przypisanie do numeru VIN pojazdu).

Na wtórnym rynku oferowane są w dużych ilościach sterowniki demontowane z uszkodzonych pojazdów czasami objęte nawet gwarancją na krótki okres eksploatacji. Podejmowane próby wymiany sterowników na używane, pochodzące z innego pojazdu, nie zawsze kończą się powodzeniem. Sterowniki w BMW mają ograniczoną fabrycznie ilość kodowań i programowań w związku z czym nie zawsze jest możliwe ich zakodowanie w kolejnym pojeździe. Ponadto należy zwrócić baczną uwagę na właściwy dobór sterownika – wersja wyposażenia, rok produkcji pojazdu.

W naszym serwisie służymy pomocą w doborze właściwego sterownika do pojazdu i weryfikacji używanych sterowników (z Allegro lub innych źródeł) poprzez sprawdzenie ich numerów katalogowych z numerami w bazie BMW.

Sterowniki FRM BMW

Sterowniki FRM BMW

W jakim czasie elektronika i sterowniki zostaną naprawione w BMW?

Czas potrzebny do wymiany sterowników jest zależny od ich umiejscowienia i czasu potrzebnego do wgrania oprogramowania. Czas ten zależy od wyposażenia i modelu pojazdu i jest zawsze szacowany przed przystąpieniem do naprawy.

elektronika sterowniki bmw

Sterowniki FRM BMW po zalaniu wodą

Na jaki okres czasu obowiązuje gwarancja na sterowniki i co ona obejmuje?

Gwarancja udzielana przez BMW obejmuje okres 24 miesięcy od daty montażu. Wyłączenia gwarancji dotyczą samodzielnej ingerencji w sterownik lub instalację elektryczną lub samodzielnej próby programowania lub kodowania. Procedura gwarancyjna wymaga wizyty weryfikacyjnej w ASO BMW.

Jakie elementy składają się na koszt naprawy elektroniki i sterowników w BMW?

Na koszt naprawy elektroniki i sterowników w BMW składają się:

  • cena sterownika
  • jego wymiana
  • programowanie i kodowanie

Umów Wizytę / Naprawę

elektronika sterowniki bmw

Dorobiona wtyczka modułu DSC w BMW

Obrazki na stronie są wyłącznie poglądowe i służą jako uzupełnienie do tekstu. Mogą odbiegać od stanu faktycznego. Foto: archiwum BM Cars lub na licencji Creative Commons