Nadeszła nowa era motoryzacji – premiera elektrycznego auta BMW

bmw-i3-beijing-06

Wprowadzenie przez lidera aut klasy premium seryjnego modelu w całości zasilanego elektrycznie to moment przełomowy. Tak samo jak przełomowym było przejście z lamp gazowych na elektryczne. Po dekadach transportu opartego na paliwie, jeden z kluczowych graczy na rynku motoryzacji wypuszcza do sprzedaży pojazd, który udowodni jaki potencjał mają auta o zerowej emisji spalin.

i3 już w salonach

i3 – pierwszy elektryczny BMW miał swoją premierę jednocześnie w Nowym Yorku, Londynie i Pekinie. „To rewolucyjny krok w kierunku równowagi w mobilności. Elektryczne pojazdy to spełnienie potrzeb obywateli megamiast” tak mówił podczas inauguracji Norbert Reithofer – członek zarządu BMW. Angielskie „sustainability” to kluczowe słowo, pojawiające się obecnie w kontekście zrównoważonej ekonomii i ekologii obywateli wielkich miast. Taki też jest i3 – tani, wydajny i przyjazny dla środowiska.

bmw-i3-london-07-655x436

Wieloletnie badania przeprowadzone przez BMW wykazały, że średnia odległość pokonywana przez samochody na świecie to 64 km. Co za tym idzie i3 na pełnym „baku”, czyli pełnej baterii może przejechać dystans 130 do 160 km. Jakiś czas temu pisaliśmy również o rozszerzonej wersji i3, z silnikiem spalinowym, której zasięg to około 300 km.

Mały „elektryk” – wielkie oszczędności

Na rynku Niemieckim i Europejskim i3 zostanie wypuszczone w listopadzie tego roku, natomiast w USA, Chinach i Japonii i3 dostępne będzie w pierwszej połowie 2014. Cena bazowa w Niemczech wynosić ma 34 950 € (ok. 140 000 PLN) oraz 39 450 € (ok. 160 000 PLN) dla wersji z silnikiem spalinowym.

bmw-i3-beijing-16-655x436

Nowy i3 to nie tylko kolosalne oszczędności w kosztach transportu. To również niższe koszty serwisowania o około 40% w porównianiu do bardzo taniego w utrzymaniu modelu 320d. Wyliczenie zrobione jest w oparciu o ceny niemieckie, dlatego koszty robocizny i części zamiennych mogą być jeszcze niższe w innych krajach.

Super lekki i super szybki

BMW jak zawsze wyznacza nowe standardy, dlatego specjalnie na potrzeby tego modelu opracowano nowe lżejsze materiały do budowy nadwozia. Połączenie aluminium oraz włókien węglowych sprawiło, że auto waży zaledwie 1195 kg i komfortowo podróżować może nim 4 dorosłych pasażerów. To łączy się z filozofią tworzenia „Ultimate Driving Machine”, bo zamontowany silnik elektryczny ma siłę 170 KM i rozpędza i3 od zera do setki w 7,2 s.

Wideo z oficjalnej prezentacji

Zespół BM Cars jest bardzo zainteresowany rozwojem sytuacji. Wkrótce więcej informacji.

źródło: BMWBlog