Koncepcyjny BMW i3 – silnik elektryczny zasilany silnikiem spalinowym

bmw-i3-driving-range

W czasie targów Auto Show w Detroit tego roku, BMW ponownie pochwaliło się i3 coupe concept, które zadebiutowało w 2012 w Los Angeles. Herbert Diess, głowa działu rozwojowego BMW, powiedział w wywiadzie dla Automotive News, że i3 będzie wyposażone w dwucylindrowy silnik motocyklowy i własny generator, aby zwiększyć czas jazdy.

Pakiet poszerzający zasięg jazdy będzie opcjonalny do standardowego napędy elektrycznego, który potrafi przejechać od 95 do 155 km na pojedynczym ładowaniu. Dwucylindrowy silnik pochodzi z Motorrad Division i wydłuży możliwy dystans do aż 400 kilometrów na pełnym baku.

Silnik jest umieszczony w bagażniku i podłączony do generatora, który ładuje akumulator. Nie przekazuje on mocy bezpośrednio do kół.

Dlaczego w ogóle zdecydowano się na taki zabieg? Aby wyjść na przeciw obawie osób, które pierwszy raz decydują się na auto elektryczne – tacy ludzie często boją się, że auto zatrzyma się na środku drogi w połowie trasy. „Myślę sobie, że wielu kupujących zamówi to rozszerzenie aby zabezpieczyć się na takie wypadki, a potem odkryją, że korzystają z niego bardzo rzadko” mówił Diess w wypowiedzi dla Automotive News.

Co więcej, Diess zapowiedział także, że BMW przewiduje, iż początkowo procent osób nabywających i3 z tą opcją będzie wynosił około 50%, ale z czasem spadnie do niewielu powyżej 20%.

Model i3 zostanie wypuszczony na rynek amerykański w ostatnim kwartale tego roku.

źródło: BMWBlog